Njemačka obitelj se doselila u livanjsko selo na obali Buškoj jezera
“Okolina, zrak, priroda zaljubili smo se odmah. Htjeli smo se riješiti gradskog života. Htjeli smo gledati kako nam djeca odrastaju u sretnoj i zdravoj okolini”, kazala je Susanne Goepel.
Iako veliki broj bh. građana, najviše mladih, svoju budućnost sve više vidi izvan Bosne i Hercegovine, posebice u Njemačkoj, ima i Nijemaca koji svoj život grade u BiH. Takav je primjer njemačke obitelji koja se doselila u livanjsko selo na obali Buškog jezera. Grad zamijenili livanjskim selom Gradsku vrevu i asfalt njemačkog Leipziga, Henryju i Susanne Goepel zajedno sa svojih četvoro malodobne djece, odlučili su zamijeniti pitoresknim livanjskim selom Golinjevim, smještenim na obali Buškog jezera i kažu da nisu nimalo požalili.
Sve što im je tamo nedostajalo, dobili su upravo na ovom mjestu, prenosi BHRT. “Živjeli smo u blizini gradske bolnice, helikopter je stalno letio iznad nas a u blizini je bila i zračna luka i distribucijsko čvorište brze pošte. Djecu smo morali voziti u školu na drugi kraj grada. Okolina, zrak, priroda zaljubili smo se odmah. Htjeli smo se riješiti gradskog života. Htjeli smo gledati kako nam djeca odrastaju u sretnoj i zdravoj okolini”, kazala je Susanne Goepel.
Da su namjere obitelji Gepel ozbiljne, najbolje potvrđuje kupovina dviju starih kamenih kuća i izgradnja nove u koju se uskoro namjeravaju i useliti, a odnosi sa susjedima su i više nego dobri. “U prvoj godini smo došli autom i prenoćili. 2019. Smo došli kamperom, mještani su nas srdačno primili i dali da se priključimo na struju i kampiramo nasred sela, što je nezamislivo negdje drugdje.
To je bila ljubav na prvi pogled”, istaknula je. Jednako tako o ovoj njemačkoj obitelji misle i sami mještani, a neki su im za kratko vrijeme postali i obiteljski prijatelji. Susjedi oduševljeni Susjeda Zora Milardović ističe kako se “svak’ čudi zašto su tako odlučili” te zašto su baš izabrali njihovo mjesto.
“Ja sam se na početku više šalila s tim da ću ih upozoriti da se trebaju nazad vratiti za Njemačku i da je to sve skupa drugačije nego u Njemačkoj. To je naravno bila šala. (…) Zbog jezika smo se intenzivnije družili. Ja imam četvero djece, Suzane ima četvero djece, idu zajedno u školu, blizu živimo i tako smo se povezale”, naglasila je susjeda i obiteljska prijateljica Anita Puđa. Toplu dobrodošlicu dobilo je u mjesnoj školi u Podhumu, i troje djece obitelji Goepel koji su od ove školske godine učenici petog, četvrtog i prvog razreda.
“Izvrsno se uklopio, jednostavno želi živjeti ovdje i samim tim on nastoji učiniti sve da se uklopi i da ga prihvate”, kazala je učiteljica jednog od dječaka Marija Đuran. “Ja djeci pomažem usvojiti najvažnije pojmove na hrvatskom i na njemačkom jeziku. (…) i naravno individualnog rada s djecom.
Tu smo krenuli od učenja abecede, čitanja i najvažnijeg vokabulara kojeg obrađujemo tematski”, istaknula je asistentica u nastavi Anđa Renić. Ova mlada njemačka obitelj ne misli samo uživati u ljepotama livanjskog kraja, već su kao pravi Nijemci započeli sa preseljenjem privatnih poslova. Tako će Henri nastaviti voditi zubotehnički laboratorij a Suzanne i u Livnu biti poslovni konzultant, javlja BHRT.