Ništa od spajanja lokalnih i općih izbora, niti radikalnijih izmjena Izbornog zakona

kristo-b

Odgađanja lokalnih izbora definitivno neće biti i nema nikakvih šansi da se naprave radikalnije izmjene Izbornog zakona BiH, rečeno je nakon današnje sjednice Interresorne radne skupine za izmjene Izbornog zakona.

Član ove radne skupine Lazar Prodanović izjavio je novinarima poslije sjednice u Sarajevu da će se izmjene Izbornog zakona uglavnom odnositi na tehničko poboljšanje Izbornog zakona i poboljšanje rada biračkih odbora.

“Nisam siguran da će nekih radikalnijih izmjena Izbornog zakona biti. Vjerujem da ćemo do sredine ili do kraja veljače imati pripremljene izmjene Izbornog zakona kako bi mogle biti usvojene u Parlamentu BiH. Nema suglasnosti o nekim radikalnijim izmjenama Izbornog zakona, a nema ni o tome da se spoje lokalni i opšti izbori”, rekao je Prodanović.

Prema njegovim riječima, lokalni izbori će biti sigurno održani, što SNSD-u i odgovara.

Prodanović je istakao da će mandati biti vlasnički i da, što se tiče izbornih listi, ne bi bilo dobro da se ide korak unazad.

“Ne postoji ni suglasnost o povećanju izbornog praga jer za to ne postoji konsenzus”, rekao je Prodanović i dodao da za tu opciju nije SDA mada bi to kako konstatira stabiliziralo političku scenu u BiH.

Prema njegovim riječima, predviđeno je da se poveća broj potpisa za duplo da bi neka stranka mogla izaći na izbore.

Članica Interresorne radne skupine Borjana Krišto rekla je novinarima da neće biti radikalnijih izmjena izbornog zakonodavstva, ali da su reforme Izbornog zakona neophodne.

“Treba sve učiniti da se sprovedu presude i u izbornom zakonodavstvu”, rekla je Krišto i dodala da u ovom trenutku neće biti spajanja lokalnih i općiih izbora.

“To bi bilo racionalno, jeftinije i efikasnije, ali u Ustavu BiH piše da se izbori trebaju održavati svake četiri godine, naizmjenično općii i lokalni. Dok se to u Ustavu BiH ne promijeni moramo raditi u skladu s postojećim Ustavom i zakonodavstvom”, rekla je Krišto.

Predsjednik Interresorne radne skupine Branko Petrić izjavio je novinarima da se o spajanju izbora govorilo više u medijima nego na Interresornoj radnoj skupini i da to pitanje na sjednicama uopće nije otvarano.

“Nema konsenzusa ni kada je riječ o cenzusu, niti je itko postavljao pitanje eventualnog preskakanja ovog izbornog procesa”, rekao je Petrić.

Interresorna radna skupina za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH na sljedećoj sjednici izjasnit će se o svim do sada razmatranim pitanjima, kao i o novom poglavlju Izbornog zakona BiH koje se odnosi na ponašanje medija tijekom predizborne kampanje, odlučeno je na sjednici u Sarajevu.

Predloženo je da tim poglavljem budu obuhvaćene i mjere koje će važiti za pisane medije. Član Radne skupine Mirko Šarović predložio je da dužnosnici, ako su kandidati na izborima, tijekom predizborne kampanje ne treba biti zastupljeni u medijima u svojim redovnim djelatnostima.

Pomoćnik direktora Regulatorne agencije za komunikacije BiH /RAK/ Helena Mandić navela je da ovo tijelo predlaže da se zakonom obuhvati odredba prema kojoj novinari ne smiju izražavati bilo kakvu naklonost političkim strankama tijekom gostovanja u medijima, te da mediji imaju pravo odbiti plaćeno političko oglašavanje tijekom kampanje./Srna/HMS/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial