‘Nema zakonskog uporišta’: Stolački načelnik odbija ukloniti križ u Starom gradu

'Nema zakonskog uporišta': Stolački načelnik odbija ukloniti križ u Starom gradu
Načelnik Stoca na jugu BiH rekao je u nedjelju da će osporiti bošnjačku inicijativu za rušenje križa izgrađenog u okviru povijesnoga grada tvrdeći da je ta inicijativa dio kampanje za podizanje napetosti između Hrvata i Bošnjaka uoči ovogodišnjih lokalnih izbora

„Ovo rješenje nema nikakvog ni pravnog ni zakonskog uporišta, mi ćemo se na njega žaliti i u konačnici ga oboriti“, rekao je načelnik Stoca Stjepan Bošković.

Pozivajući se na odluku koju je na svojoj Facebook stranici objavio federalni zastupnik Amer Obradović koji je i pokrenuo inicijativu za rušenje, federalni građevinski inspektor naredio je ovoga tjedna načelniku Stoca Stjepanu Boškoviću da ukloni izgrađeni kameni križ i 14 postamenata na lokalitetu Srednjeg grada.

Rješenje o rušenju ne može se izdati općini Stolac jer ona nema nadležnosti nad ostacima srednjovjekovne utvrde koja je proglašena zaštićenim nacionalnim spomenikom, tvrdi Bošković.

Smatra da je inicijativa za rušenje križa, oltara i postaja križnog puta dio političke kampanje podizanja napetosti u Stocu ususret ovogodišnjih lokalnih izbora.

„Jedini način da se podignu napetosti, kao i 2016. godine kada su prekinuli izbore, je preko pokušaja rušenja križeva i vjerskih objekata“, rekao je Bošković koji je član stranke HDZ BiH .

Optužio je lokalnu Islamsku zajednicu da stoji iza te kampanje i podsjetio da je ona nakon rata izgradila više objekata bez ikakvih dozvola, ali da ti objekti nisu predmet inspekcijskog nadzora.

„Jasno je da inspektor za sve ono što je bespravno izgradila Islamska zajednica još do danas nije izašao na teren i to utvrdio“, rekao je Bošković.

U rješenju o rušenju sakralnih objekata načelniku Stoca je ostavljen rok od 30 dana, a ako to ne ispuni federalne vlasti će same angažirati tvrtku za rušenje i trošak naplatiti općini Stolac, precizira se u rješenju.

U Stocu su česte međunacionalne napetosti zbog kojih su 2016. godine bili prekinuti izbori nakon nasilja koje su su izazvali pripadnici Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratske partije (SDP). Zbog toga je nedavno Općinski sud u Čapljini izrekao nepravomoćne presude od ukupno 4,2 godine zatvora.

Dvije godine zatvora izrečeno je lokalnom čelniku Stranke demokratske akcije Salmiru Kaplanu, Demiru Mahmutćehajiću iz SDP-a godinu i četiri mjeseca, a aktivistu Ahmetu Ljuboviću deset mjeseci zatvora, javlja Hina.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial