Nedžad Kovačević: Nema zemlje na kojoj glamočki krumpir ne uspijeva
Nedžad Kovačević iz Glamoča godinama se bavi proizvodnjom autohtonog glamočkog krumpira. Godišnje posadi oko 20 duluma na kojemu bude prosječno uroda oko 40 tona.
”Zadovoljan sam urodom prošle godine, već su krenule pripreme za ovu godinu”, kaže Nedžad.
Izdržljiv krumpir
Ističe da posla oko krumpira ima, ali da se sve može stići. Kaže kako svoj krumpir prodaje po 0.50 KM po kilogramu, ako se radi o kupovini na veliko, a 0,80 KM ako se kupuje na malo.
“Ovaj krumpir ljudi kupuju ponajviše zato što je to najizdržljiviji krumpir. Dakle, krumpir od prošle godine može vam stajati do iduće godine do petog mjeseca i neće pustiti klice, neće propasti“, kaže nam Nedžad.
Zaštita krumpira
Ističe kako bi glamočki krumpir baš, kao i nevesinjski trebalo posebno zaštiti.
“Sjeme pravog autohtonog krumpira dolazi s velikih nadmorskih visina. Kada to planinsko sjeme posadite bilo gdje, ono se primi bez obzira kakva je zemlja. Ono je tako dobro“, kaže nam Nedžad.
Glamočka “krumpijada”
Glamoč je kraj prepoznatljiv po sadnji krumpira, a najviše se sade bijeli i crveni krumpiri. Tradicionalno Glamočani svake godine organiziraju manifestaciju ”Dani glamočkog krumpira” u narodu poznatu kao ”krumpijadu” na kojoj se bira najveći krumpir.
Prošle godine najveći krumpir je težio 2,140 kg, dok je godinu prije najveći krumpir bio težak 1,80 kg.
Izvoz krumpira u zemlje EU je dozvoljen 2015. godine. Većina proizvođača ipak glamočki krumpir i sjeme prodaje na domaćem tržištu, prenosi agroklub.ba
Foto: Bigstockphoto/Metelev Andrei