Nakon šest godina mirovanja u BiH se ponovo pojavilo bjesnilo
Nacionalna referentna laboratorija za bjesnilo Bosne i Hercegovine je priopćila kako je zahvaljujući uposlenicima Instituta Veterinarskog fakulteta po prvi put izoliran i identificiran virus bjesnila.
Krajem svibnja bjesnilo je dijagnosticirano kod lovačkog psa s područja općine Srebrenica.
– Dobiveni izolat će se koristiti za daljnja znanstvena istraživanja, određivanja topotipa te molekularno sekvenciranje, a sve u svrhu utvrđivanja porijekla ovog slučaja bjesnila. Ovim je Veterinarski fakultet Univerziteta u Sarajevu radom laboratorija Instituta još jednom pokazao da posjeduje resurse za izolaciju virusnih patogena koji Univerzitet u Sarajevu stavljaju na svjetski nivo – navedeno je u priopćenju.
Zadnji slučaj bjesnila u BiH utvrđen je 2014. godine, također kod psa te je ekstenzivnim cjepivnim kampanjama silvatično bjesnilo držano pod kontrolom sve do 2018. godine, kada je izvršena zadnja distribucija cjepiva.
– Važan korak u kontroli bjesnila je reorganizacija i revizija cjepivnog programa oralne cijeoljenja lisica, organiziranje aktivnog nadzora bjesnila koji podrazumijeva odstrel lisica i uspostavljanje sustavu dostavljanja dijagnostičkog materijala u Nacionalnu referentnu laboratoriju – priopćeno je.
Na važnost ovog izuzetno opakog, fatalnog oboljenja ukazuju i podaci Svjetske zdravstvene organizacije, prema kojima godišnje u svijetu od bjesnila umire 59 000 ljudi, od čega 40 posto djeca mlađa od 15 godina, a u 99 posto slučajeva bjesnila u ljudi izvor infekcije je kontakt s bijesnim psima.
– Važno je napomenuti da je bjesnilo moguće prevenirati nizom mjera koja uključuju: edukaciju stanovništva, cijepljenje svih pasa i lisica, testiranje izlovljenih divljih životinja te njihovo obavezno testiranje na prisustvo virusa bjesnila – kaže se u priopćenju.