Najdramatičniji apel od početka pandemije
Pacijenti na hodnicima, umiru na rukama medicinara, možda je ovo najdramatičniji apel nekog zdravstvenog radnika od početka pandemije u Bosni i Hercegovini. Uputila ga je medicinska sestra sa UKC-a RS Nataša Mijatović, no sudeći prema izjavama doktora iz drugih bolnica – stanje je isto.
“Jutros smo došli u smjenu, nemamo ni jedno slobodno mjesto na odjelu. Pacijenti koji trebaju biti smješteni, smještamo ih na hodnicima. Ljudi nam umiru na rukama. Kao i građani, i mi imamo društveni i obiteljski život. Svega smo se odrekli. Radimo bez slobodnih dana, bez bolovanja, svi smo u teškoj situaciji”, poručuje Nataša Mijatović, medicinska sestra na COVID odjelu UKC RS, prenosi N1.
U teškoj situaciji su kolege Nataše Mijatović, medicinski tehničari i sestre, doktori, no u najgoroj su pacijenti. I to ne samo oboljeli od koronavirusa.
“Od danas je prekinut operativni program. Prekinut je rad ambulanti. To znači da svi oni pacijenti koji imaju potrebu za kontrolom, koji trebaju ići na redovne preglede, koji trebaju produžiti svoju terapiju ne mogu doći do liječnika”, ističe Slavica Zeljković, doktorica UKC RS.
Do mjesta u bolnici teško je doći i za oboljele od koronavirusa, jer je samo u bolnicama u RS-u oko 1.000 smješteno. Bolnica Gradiška već sada ulazi u reorganizaciju, a ostale su spremaju za najgori scenarij.
“U skladu sa mrežom koja podrazumjeva suradnju Prijedora i Gradiške zajedno sa Dobojom, Zvornika i Bijeljine, odnosno Istočnog Sarajeva, Foče, Trebinja i Nevesinja, direktori će u slučaju potrebe da se neka od bolnica pretvara u Covid, morat će se znati koja će preuzimati hitne slučajeve”, kaže Alen Šeranić, ministar zdravstva RS.
Samo u Sarajevskoj županiji, koja je najveće žarište koronavirusa u BiH, danas je 568 novozaraženih. Zabilježeno je i 15 smrtnih slučajeva. Dnevni bilans za cijelu zemlju je 73.
“Otkako sam jutros došla stalno čujem sirenu hitne pomoći. Tako je već danima. To govori sve. Stalno je oko 500 do 520 pacijenata. Imamo i devet bolesnika iz Goražda i jednu pacijenticu iz Zenice u posebnom respiratornom centru. Trenutno je 45 pacijenata na respiratoru, 32 neinvazivno, 13 invazivno. I naši zaposlenici se razbolijevaju, danas nešto malo manje od 500 zaposlenika na bolovanju”, navodi Sebija Izetbegović, direktorica KCUS.
Teško je doći do kreveta u BiH, a još teže do pojedinih skupih lijekova. Čija se dostupnost razlikuje među županijama, ali i entitetima.
“Sada moramo mnogo češće posezaiti za lijekovima koji su izuzetno skupi jer su teže kliničke slike. To su ovaj tocilizumab, remdesivir. Primjećujem da sada mnogo više pacijenata ima potrebu za tim lijekovima, nego u prvom ili drugom valu”, otkriva Dragan Stevanović, Opća Bolnica Sarajevo.
Kolike su razmjere pandemije, danas je teško prosuditi na osnovu brojki. Današnji bilans 818 je novootkrivenih slučajeva zaraze. U odnosu na ovaj broj, broj preminulih čini skoro jednu desetinu.
vecernji.ba