Može li Milanović sramotnu izjavu pokriti zajedničkim vijencem za Bljesak?
Prema pisanju nekih medija prošlog petka je s Pantovčaka otišao prijedlog Vladi da povodom obilježavanja 25. obljetnice VRO „Bljesak“ da predsjednici države, Sabora i premijer polože zajednički vijenac.
Mediji su sredinom prošlog tjedna počeli javljati kako pojedini ratni zapovjednici odbijaju poziv predsjednika Republike da mu se pridruže tijekom svečanog obilježavanja obljetnice „Bljeska“. Razlog tome je Milanovićeva izjava o spomenu-ploči poginulim pripadnicima HOS-a, koja je naišla na oštru osudu vrlo velikog dijela hrvatske javnosti.
Predsjednik Republike je naknadnim pojašnjavanjem svoje izjave pokušao umanjiti štetu političkog suicida kojeg je počinio u klasičnoj medijskoj sačekuši koju je priredio Andreju Plenkoviću i ostatku državnog vrha računajući kako će se oni uhvatiti za njegovu provokaciju i opet početi priče o ustašama i partizanima, odnosno nastaviti proces podjele hrvatskog društva.
Plenković se pokazao kao puno mudriji političar te je samo poručio kako bi vlast u državi trebala raditi sve što može da se smanje podjele u društvu. Posao zaslužene kritike predsjednika države preuzeo je na sebe ministar branitelja i ratni zapovjednik „Tigrova“ general Tomo Medved koji je Milanovića podsjetio na to da su poginuli HOS-ovci dali svoj život za državu kojoj je on danas predsjednik.
Reagirali su i brojni ratni zapovjednici i predstavnici branitelja tražeći ispriku od predsjednika države. Priča je kulminirala kad je počelo odbijanje Milanovićevog poziva za sudjelovanje u proslavi Bljeska.
Zoran Milanović jako dobro zna da je izbore 2015. izgubio baš zbog svog karaktera koji mu ne dopušta da se kontrolira i da ne izaziva svađe, sukobe i podjele. Nakon pobjede na predsjedničkim izborima održao je govor koji je dao naslutiti kako se promijenio i sazrio kao političar. Nažalost, incident u Jasenovcu svjedoči kako je to bila samo iluzija. Ankete koje su objavljene samo dan nakon tog sramotnog Milanovićevog istupa govorile su kako je on tijekom svoje predsjedničkih tjedana šutnje uspio steći znatnu naklonost građana. On je znao za rezultat ih istraživanja pa je tim čudnije zašto je odlučio sve to upropastiti.
Je li mislio da mu ta popularnost daje dovoljno prostora da opet bude onaj star prgavi Milanović kojeg nije briga za istinu i činjenice dsamo ako nekoga može izazvati na svađi i napraviti novu podjelu u društvu te tako ostati vjeran vlastitoj sintagmi – ili mi ili oni? Je li možda odradio partijski zadatak spašavanja partije koju je godinama vodio i čiji član je bio sve do dolaska na dužnost predsjednika Republike, a nakon što je vidio kako njegov nasljednik na ćelu SDP-a nepovratno tone pod teretom izvrsnog rada Vlade u vrijeme jedne od najvećih kriza koje su zahvatile hrvatski narod?
Sve bolju percepciju rada Vlade i premijera Plenkovića može se zaustaviti samo produciranjem incidentnih situacija koje bi građanima odvratile pažnju sa onoga što Vlada dobro radi. Kao i u većini slučajeva, istina je negdje na sredini. Milanović je odlučio odraditi zadaću za svoju partiju, ali očito ga nije trebalo puno nagovarati da opet bude onaj stari Milanović iz vremena kad je tvrdio da su u rati išli sa o siromašni i neobrazovani, da je Domovinski rat izbio zato što su Hrvati oduzeli prava Srbima, da je to bio građanski rat…
Jasno je da s tim i takvim Milanovićem ne treba, rekli bi stari ljudi, niti u crkvu ići. No. Milanović u crkvu ionako ne ide, a s njim nitko više ne želi ići niti na obilježavanje obljetnica. Pozivajući se na izvore u Vladi neki mediji već javljaju kako je Milanović dobio odbijenicu za svoj prijedlog. Vrijedi za kraj parafrazirati baš njega samog; čačkao je zeca, a istjerao je King-konga.