MINISTRICA ANKICA GUDELJEVIĆ Na svim razinama vlasti potrebne su politike usmjerene na zapošljavanje

MINISTRICA ANKICA GUDELJEVIĆ Na svim razinama vlasti potrebne su politike usmjerene na zapošljavanje

Novoimenovana državna ministrica civilnih poslova Ankica Gudeljević (HDZ BiH) nakon nepunih mjesec dana od preuzimanja funkcije u razgovoru za Klix.ba govori kako će jedan od njenih prioriteta biti uspostavljanje komunikacije i povjerenja među institucijama uz puno uvažavanje drugih.

Gudeljević priznaje kako je potrebno vrijeme da sagleda sve oblasti i identificira probleme u Ministarstvu koje ima veliki broj nadležnosti.

“Potrebno je raditi na koordinaciji i komunikaciji svih razina vlasti u svakoj oblasti.Suradnja i uvažavanje je prioritet ministarstva koje ima zadaću da koordinira aktivnosti, usklađuje planove entitetskih tijela vlasti i Brčko distrikta te definira strategije na međunarodnom planu u područjima zdravstva i socijalne zaštite, mirovina, znanosti i obrazovanja, rada i zapošljavanja, kulture i sporta, geodetskih, geoloških i meteoroloških poslova”, govori ministrica.

Stoga Gudeljević želi raditi na razvoju bolje komunikacije između svih razina vlasti u BiH.

“Suradnja je ostvariva uz uvažavanje svih razina vlasti i ustavne nadležnosti. Potrebna je prije svega spremnost za suradnju, a jedan od mojih prioriteta jeste uspostavljanje koordinacije, komunikacije i povjerenja među institucijama. To ćemo najprije uraditi posvetimo li se svi djelovanju u okviru svojih nadležnosti i uz puno uvažavanje drugih. Za početak, moguće je intenzivirati rad konferencija ministara u oblastima u kojima one postoje. Primjerice, u području obrazovanja imamo uspostavljene Konferencije ministara obrazovanja u Bosni i Hercegovini koju čine svi ministri obrazovanja. Slično je i u zdravstvu. To su tijela na kojima bi trebalo razmatrati aktualne teme i probleme, te iznalaziti rješenja”, smatra Gudeljević.

Već pri preuzimanju funkcije Gudeljević je kazala kako će se u svom mandatu posvetiti legalizaciji kanabisa u BiH u medicinske svrhe. Kako kaže za Klix, iako je ovo pitanje u interesu teško oboljelih pacijenata, moraju se uzeti u obzir posljedice i rizici za cijelu populaciju koji bi eventualno mogli nastati nakon što se izvrši upis medicinskog kanabisa u grupu strogo kontroliranih supstanci.

“Kako se radi o veoma osjetljivom pitanju, Ministarstvo civilnih poslova BiH, u skladu sa zakonom definiranim nadležnostima, poduzima sve aktivnosti kako bi se proces legalizacije primjene kanabisa i kanabinoida u medicinske svrhe realizirao na najbolji i najsigurniji način”, dodaje ministrica.

Ipak, velika nezaposlenost i odljev mozgova iz BiH zasigurno je najveća borba pred novoizabranom ministricom civilnih poslova. S tim u vezi, kaže da je Ministarstvo civilnih poslova BiH pokrenulo aktivnosti na izradi nove strategije zapošljavanja u BiH, koja bi definirala politike i smjernice povezane s ekonomskim rastom uz porast zaposlenosti, razvojem ljudskih resursa i upravljanjem tržištem rada.

“Na jednoj strani je evidentna nezaposlenost mladih u Bosni i Hercegovini, a s druge strane postoji potreba tržišta za određenim znanjima i vještinama. To zahtijeva sveobuhvatne i koordinirane napore u svim područjima politike i na svim razinama vlasti, uključujući i stvaranje povoljnog poslovnog okruženja i makroekonomske i industrijske politike usmjerene na zapošljavanje”, kaže Gudeljević.

Ministrica najavljuje i planiranu suradnju sa nadležnim entitetskim institucijama i institucijama Brčko distrikta BiH, izrada analiza preduvjeta za primjenu jamstava za mlade s preporukama, analiza potreba za radnom snagom, za prekvalifikacijom i dodatnom obukom u skladu sa zahtjevima tržišta rada.

Potrebu za punom saradnjom nadležnih entitetskih i kantonalnih institucija ministrica ističe i na polju socijalne zaštite, još jedne kompleksne oblasti koja je u nadležnosti Ministarstva civilnih poslova BiH.

“Bosna i Hercegovina je složena država i nema jedinstven sustav socijalne zaštite. Ministarsvo civilnih poslova ima koordinirajuću ulogu, a sva prava iz socijalne zaštite se ostvaruju temeljem mjesta prebivališta. Prava i oblici socijalne zaštite slični su u regiji, a razlike su vidljive u iznosu pojedinih davanja kao i u ukupnim izdvajanjima. Aktivnosti u području socijalne zaštite, kao i kod zapošljavanja, moguće je realizirati samo uz punu suradnju institucija”, kaže Gudeljević.

Ministarstvo civilnih poslova BiH u proteklom razdoblju koordiniralo je nekoliko projekata, kao što je transformacija institucija za socijalnu zaštitu djece bez roditeljskog staranja i pomoć starijim osobama u krugu obitelji. U ovoj godini, kaže ministrica, planirana je koordinacija izrade dokumenta “Analiza potreba centara za socijalni rad i drugih ustanova socijalne zaštite u BiH”, što će omogućiti da se kroz finansijcki paket IPA II, u suradnji s nadležnim tijelima i institucijama entiteta i Brčko distikta BiH, unaprijede sustavi socijalne zaštite u BiH.

U rukama ministrice Gudeljević su i oblasti znanostii obrazovanja koje, govori, namjerava razvijati kroz svoj mandat.

“U suradnji s nadležnim obrazovnim vlastima nastavit ćemo s izradom strateških dokumenata u ovoj oblasti, odnosno definiranju zajedničkih prioriteta na kojima planiramo raditi u narednim godinama. To je i preduvjet za povlačenje donatorskih sredstava za potrebe provođenja reformskih procesa. Tu prvenstveno mislim na sredstva koja su nam dostupna kroz Instrument predpristupne pomoći – IPA. U prvoj polovici ove godine planiramo završiti rad na novom dokumentu strategijskog tipa u oblast srednjeg stručnog obrazovanja i obuke, a do kraja godine završiti aktivnosti na reviziji strategijskog dokumenta o poduzetništvu u obrazovanju”, ističe Gudeljević.

Ministarstvo civilnih poslova BiH tijekom ove godine će poduzeti i aktivnosti na pripremi za izradu dokumenta strategijskog tipa u oblast obrazovanja i obuke, za sve razine i vrste obrazovanja.

“Međutim, donošenje strategijskih dokumenata u oblasti obrazovanja samo po sebi nije dovoljno jer ne želimo da ti dokumenti ostanu u ‘ladicama ministarstva’. U narednom razdoblju intenzivirati ćemo aktivnosti na praćenju implementacije svih usvojenih strategijskih dokumenata kroz prikupljanje podataka i sačinjavanje informacija za potrebe Vijeća ministara BiH na godišnjoj razini, a za to je nužna suradnja svih nadležnih ministarstava obrazovanja i agencija u smislu dostavljanja relevantnih informacija”, kazala  je ministrica.

Gudeljević ističe da će dodatnu pozornost posvetiti stvaranju uvj etaza unapređenje unapređenje kvalitete obrazovanja na svim razinama od predškolskog do visokog obrazovanja i obrazovanja odraslih. Kako kaže, ne treba zanemariti ni rezultate PISA-e, odnosno preporuka koje svima u BiH mogu poslužiti kao dobra polazna osnova za takvu aktivnost.

U oblasti znanosti ministrica dodaje kako se ne smije zanemariti okvirna Strategija razvoja znanosti u Bosni i Hercegovini za razdoblje 2017.-2022. koja sadrži temeljne principe, ciljeve, smjernice i prioritete znanstvenog i tehnološkog razvoja.

“BiH je od siječnja 2014. pridružena zemlja u Okvirnom programu EU za znanstvena istraživanja i inovacije ‘Horizont 2020’. Ovaj program glavni je instrument za financiranje znanstveno -istraživačkog i istraživačko-razvojnog rada zemalja članica EU i pridruženih zemalja ovom Programu. S ciljem povećanja stupnja uspješnosti sudjelovanja u EU programu ‘Horizont 2020’, Ministarstvo civilnih poslova BiH godišnje osigurava grant sredstva za sufinaciranje pripreme projekata i potencijalnih kandidata. Cilj ovog granta jeste da se kroz davanje financijske podrške projektima međunarodnog karaktera potaknu domaće istraživačke institucije za rad na međunarodnim projektima u okviru programa Horizont, Cost i Eureka”, rekla je Gudeljević.

Na kraju razgovora ministrica civilnih poslova BiH naglašava kako je njena velika želja promovirati znanost u BiH.

O radu i postupcima njenog prethodnika Adila Osmanovića, Gudeljević nije željela govoriti.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial