Ministar Čordaš razgovarao s predstavnicima CRS-a o projektu PRO-budućnost
Ministar za izbjeglice raseljene osobe Republike Srpske Davor Čordaš i pomoćnica ministra Vanja Kuprešak razgovarali su s predstavnicima CRS-a Sanelom Imamović, direktoricom programa CRS-a u BiH, i Majdom Behrem Stojanov, direktoricom projekta PRO-Budućnost, o procesu readmisije u Bosni i Hercegovini, te o projektu PRO-Budućnost, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Ministar Čordaš upoznao je sugovornice o aktivnostima koje je Ministarstvo za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske do sada poduzelo u cilju ispunjenja uvjeta iz Sporazuma o readmisiji. On je dodao da je na prostoru Republike Srpske za realizaciju pilot faze uspostave funkcionalnog i održivog sustava prihvata i integracije readmisiranih osoba odabrano pet lokalnih zajednica i to su: Foča, Kotor Varoš, Kostajnica, Novi Grad i Bileća.
U općinama Foča, Kotor Varoš i Kostajnica, za prihvat readmisiranih osoba je izgrađeno 12 stambenih jedinica, i to šest u Foči, četiri u Kotor Varoši i dvije u Kostajnici, a u Novom Gradu i Bileći nisu građene namjenske stambene jedinice, ali su općine uključene u proces readmisije. U tijeku je uključivanje dodatnih pet lokalnih zajednica (Doboj, Zvornik, Modriča, Bijeljina i Vlasenica), jer podaci Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH pokazuju da je najveći broj osoba koje su do sada vraćena na osnovu sporazuma o readmisiji upravo iz ovih gradova i općina, te se samim tim javila potreba da se i ove lokalne zajednice uključe u cijeli proces. Najveći broj povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji, na području Republike Srpske, vraćen je na područje Bijeljine.
Čordaš je dodao da je uloga Ministarstva za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske koordinacija aktivnosti po pitanju smještaja ovih osoba na prostoru Srpske, odnosno koordinacija između drugih ministarstava, a to su Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, kao i s lokalnim zajednicama i centrima za socijalni rad.
Sanela Imamović je izrazila zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom Ministarstva i CRS-a, te se osvrnula na projekte koji su realizirani proteklih godina u Foči, Prijedoru, Srebrenici, Brodu i Derventi, a koje je financijski podržalo Ministarstvo za izbjeglice i raseljene osobe.
Tijekom sastanka razgovarano je i o projektu Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za Budućnost, odnosno PRO-Budućnost koji implementira CRS (Catholic Relief Services) u suradnji s Fondacijom Mozaik, Karitasom Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, Forumom građana Tuzla, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Međureligijskim vijećem Bosne i Hercegovine, a realizira se uz financijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). PRO-Budućnost podržava projekte koji imaju za cilj: izgradnju povjerenja među različitim etničkim skupinamau Bosni i Hercegovini; razumijevanje postojanja različitih političkih i povijesnim narativa; isticanje i podršku učešće utjecajnih osoba u inicijativama koje pokreću procese pomirenja; jačanje suradnje između parova PRO-Budućnost zajednica.
Predstavnice CRS-a ovom prilikom su bile zainteresirane za podršku Ministarstva za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske realizaciji projekta PRO-Budućnost.
Ministar Čordaš je rekao da se ostvarenjem ciljeva ovog projekta unaprijeđuju životni uvjeti povratnika, kao i ooba koje su se odlučila na integraciju u sadašnjem mjestu boravka, te je izrazio punu podršku realizaciji Projekta./HMS/