MINISTAR BREŠIĆ: Zašto je vlada prepoznala programom samo neke a one koji su najveći teret podnijeli i imali najveće troškove nije ni spomenula?
Dokument se zove Program potpore gospodarstvu (obrtništvu i malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom korona virusa. (u nastavku teksta cijeli program)
Vlada je danas 4. 12. raspravljala program potpore gospodarstvu i obrtništvu za ublažavanje posljedica pandemije na gospodarstvo u Hercegbosanskoj županiji.
Rok za prijavu je 8 dana, možete se prijaviti samo poštom, šalter protokola vlade neće raditi zbog pandemije. Na poziv se mogu javiti kladionice, kockarnice svadbeni saloni ali ne mogu obrti u stočarstvu, oni koji nisu prodali janjce i imali su najveći trošak i gubitak zbog pandemije. Na poziv se može javiti „trgovina na malo tekstilom u specijaliziranim trgovinama“ (n.p.r. Kašmir) a ne može „Mljekara Livno“ i „Mljekara Puđa“ kojima su milioni obrtnih sredstava ostali zarobljeni u zalihama neprodanog sira, naravno i mlijeka naših farmi.
Na poziv se mogu javiti „pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti“ ali ne može Livno-Bus koji je morao parkirati nove autobuse koji nisu prevozili putnike zbog zatvorenih granica. Tko je zatvorio granice u ožujku i travnu, pa nije valjda Livno – Bus!?
Sve odluke tko od prijava pristiglih poštom (u roku od 8 dana) prolazi će donijeti nekakvo „Povjerenstvo“, a žalit se možete „Upravi vodovoda“.
Sam program je predložen i usvojen na dnevni red bez potrebnih mišljenja (ministarstva pravosuđa), nisu uspostavljeni jasni kriteriji niti se objavljuje javni poziv. A dijeli se 1.200.000 vaših maraka.
Nisam mogao podržati ovaj program zbog toga što smo zaobišli pomoći one koje je ova kriza najviše koštala. Onima kojima sada na kraju godine pomažemo se ispričavam što smo ih uopće doveli u situaciju da ne rade svoj posao i da ih mi ovakvi moramo pomagati.
One, koji misle kratkim populizmom od 700 maraka po babi i stricu iz Povjerenstva kupovati simpatije javnosti, podsjećam na katastrofalne posljedice odluka stožera koje su vodili a pandemija je tu, buja. Posakrivali ste se u mišje rupe!
Ivica Brešić
PRIJEDLOG PROGRAMA
Na temelju članka 10, stavak 4. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu županijske uprave (”Narodne novine Hercegbosanske županije” broj 2/96, 4/99, 8/3, 11/07, 7/09, 8/14), te na temelju članka 27. Zakona o izvršavanju rebalansa proračuna Hercegbosanske županije za 2020. godinu („NN HBŽ br. 6/20) Ministarstvo gospodarstva Hercegbosanske županije predlaže
Program potpore gospodarstvu (obrtništvu i malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom korona virusa
- PREGLED STANJA, TRENDOVI U OBLASTI MALOG GOSPODARSTVA, PROJEKCIJA ŽELJENOG STANJA
Dana 19.03.2020. godine u Hercegbosanskoj županiji je proglašeno stanje nesreće uzrokovano pojavom korona virusa. Odluka o proglašenju stanja nesreće bila je na snazi do 03.06.2020. godine. U razdoblju stanja nesreće gospodarstvo Hercegbosanske županije je pretrpjelo znatnu štetu, budući da je rad velikog dijela gospodarskih subjekata bio zabranjen, što li naredbama Kriznog stožera Ministarstva rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije, naredbama Stožera civilne zaštite HBŽ ili pak naredbama Federalnog stožera civilne zaštite. Nakon prestanka stanja nesreće gospodarstvo je se počelo donekle vraćati u normalu, premda se sada ponovo suočava sa drugim valom pandemije. Budući da u trenutku naleta prvog vala pandemije Vlada HBŽ nije raspolagala sa dostatnim sredstvima za provođenje mjera potpore gospodarstvu, iz razloga što sredstva nisu bila planirana u proračunu, budući da nitko nije mogao predvidjeti pandemiju takvih razmjera, saniranje dijela posljedica, koje su zapravo još uvijek prisutne, izvršiti će se ovim Programom, a koji je moguće provesti, budući da su rebalansom proračuna planirana sredstva u ovu svrhu.
Cilj ovoga Programa jeste pružiti djelomičnu potporu djelatnostima kojima je rad bio u potpunosti zabranjen naredbama, koje su izdavala gore pobrojana tijela, te ublažiti posljedice koje su nastupile stupanjem na snagu ovih zabrana. Djelatnosti kojima je rad bio omogućen u otežanim uvjetima nisu predmet potpora putem ovog Programa.
Relevantne zabrane u smislu ovog Programa jesu:
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-10/20 od 17.03.2020. kojom se naređuje zabrana rada za: kina, muzeje, kazališta, koncertne dvorane, umjetničke galerije, javne bazene i kupališta, sportske i rekreacijske centre i slično.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-11/20 od 17.03.2020. kojima se zabranjuje rad u ugostiteljskim objektima svih kategorija (restorani, pizzerije, slastičarnice, ćevabdžinice, čajdžinice, fast food i slično), te se nadalje zabranjuje pružanje usluga u nargila, cafe i bistro barovima, klubovima, diskotekama, kazinima, sportskim kladionicama i sličnom.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-12/20 od 17.03.2020. kojom se zabranjuje rad frizerskim i kozmetičkim salonima i igraonicama.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-25/20 od 19.03.2020. kojom se naređuje obustava javnog linijskog i vanlinijskog prijevoza putnika na području F BiH.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-26/20 od 19.03.2020. kojom se zabranjuje rad u djelatnosti trgovine na području F BiH uz izuzetak trgovina prehrambenih proizvoda, prodavaonica higijenskih proizvoda, ribarnica, ljekarni, specijaliziranih prodavaonica medicinskih i veterinarskih proizvoda i opreme, poljoprivrednih ljekarni, benzinskih crpki, kioska, pekara, kemijskih čistionica, specijaliziranih prodavaonica za prodaju ortopedskih i drugih pomagala, specijaliziranih prodavaonica dječje opreme, prodavaonica hrane za životinje, prodavaonica građevinskog, vodovodnog i elektromaterijala, logističkih i distributivnih centara hrane, pića i higijenskih proizvoda, te veledrogerija.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-27/20 od 19.03.2020. kojom se zabranjuje rad otvorenih, pijačnih, tržišnih prostora i prostora oko prodajnih objekata osim otvorenog pijačnog i tržnog prostora sa poljoprivredno prehrambenim proizvodima.
- Naredba federalnog stožera civilne zaštite broj: 12-40-6-148-46/20 od 24.03.2020. kojom se zabranjuje rad privatnih stomatoloških ordinacija i privatnih zubotehničkih laboratorija na području F BiH.
- Naredba Kriznog stožera Ministarstva rada, zdravstva socijalne skrbi i prognanih Hercebosanske županije broj: 09-03-33-10/20 od 12.03.2020. kojom se obustavlja nastava u svim osnovnim i srednjim školama, te se zabranjuje održavanje manifestacija, proslava, seminara, kulturnih i sportskih događaja i treninga, te kojom se nadalje zabranjuje rad svim vrtićima.
- Odluka Vlade HBŽ, donesena na prijedlog Kriznog stožera Ministarstva rada, zdravstva socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije broj: 01-02-50-1/20 od 17.03.2020. o zabrani i ograničavanju kojom se zabranjuje rad ugostiteljskim objektima svih kategorija, uslužnim djelatnostima/obrtima u kojima se ostvaruje neposredan bliski kontakt sa klijentima, osim taksi službe, kladionicama, svadbenim salonima, fitnes centrima (fitnes, bodi-bilding klubovima i sličnim oblicima organiziranja), te dječjim igraonicama.
- Zapovijed Kriznog stožera civilne zaštite HBŽ od 20.03.2020. godine, kojom se zapovijeda obustava javnog, linijskog i izvanlinijskog prijevoza putnika u cestovnom prijevozu na području Hercegbosanske županije od čega se izuzimaju registrirani taxi prijevoznici putnika.
Uvažavajući gore pobrojane zapovijedi poslovni subjekti koji imaju pravo na subvenciju sredstava po ovom Programu jesu samo subjekti koji imaju sjedište na području Hercegbosanske županije i koji su registrirani u djelatnostima kojima je bio zabranjen rad, odnosno oni koji imaju osnovu šifru djelatnosti navedenu u sljedećoj tabeli:
Šifra i naziv djelatnosti |
G Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala |
45.11-Trgovina automobilima i motornim vozilima lake kategorije |
45.31-Trgovina na veliko dijelovima i priborom za motorna vozila |
45.32-Trgovina na malo dijelovima i priborom za motorna vozila |
46.22-Trgovina na veliko cvijećem i sadnicama |
46.23-Trgovina na veliko živim životinjama |
46.41-Trgovina na veliko tekstilom |
46.48-Trgovina na veliko satovima i nakitom |
46.49-Trgovina na veliko ostalim proizvodima za domaćinstvo |
46.51-Trgovina na veliko računarima, perifernom opremom i softverom |
46.61-Trgovina na veliko poljoprivrednim mašinima, opremom i priborom |
46.62-Trgovina na veliko alatnim mašinima |
47.41-Trgovina na malo računarima, perifernim jedinicama i softverom u specijaliziranim prodavnicama |
47.42-Trgovina na malo telekomunikacijskom opremom u specijaliziranim prodavnicama |
47.51-Trgovina na malo tekstilom u specijaliziranim prodavnicama |
47.52-Trgovina na malo metalnom robom, bojama i staklom u specijaliziranim prodavnicama |
47.53-Trgovina na malo tepisima i prostiračima za pod, zidnim i podnim oblogama u specijaliziranim prodavnicama |
47.54-Trgovina na malo električnim aparatima za domaćinstvo u specijaliziranim prodavnicama |
47.59-Trgovina na malo namještajem, opremom za rasvjetu i ostalim proizvodima za domaćinstvo u specijaliziranim prodavnicama |
47.61-Trgovina na malo knjigama u specijaliziranim prodavnicama |
47.62-Trgovina na malo novinama, papirnom robom i pisaćim priborom u specijaliziranim prodavnicama |
47.63-Trgovina na malo muzičkim i videozapisima u specijaliziranim prodavnicama |
47.64-Trgovina na malo sportskom opremom u specijaliziranim prodavnicama |
47.71-Trgovina na malo odjećom u specijaliziranim prodavnicama |
47.72-Trgovina na malo obućom i proizvodima od kože u specijaliziranim prodavnicama |
47.76-Trgovina na malo cvijećem, sadnicama, sjemenjem, gnojivom, kućnim ljubimcima i hranom za kućne ljubimce u specijaliziranim prodavnicama |
47.77-Trgovina na malo satovima i nakitom u specijaliziranim prodavnicama |
47.78-Ostala trgovina na malo novom robom u specijaliziranim prodavnicama |
47.79 Trgovina na malo rabljenom robom u specijaliziranim prodavnicama |
47.82-Trgovina na malo tekstilom, odjećom i obućom na štandovima i tržnicama |
H Prijevoz i skladištenje |
49.39-Ostali kopneni prijevoz putnika, d. n. |
I Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (hotelijerstvo i ugostiteljstvo) |
56.10-Djelatnosti restorana i ostalih objekata za pripremu i usluživanje hrane |
56.29-Ostale djelatnosti pripreme i usluživanja hrane |
56.30-Djelatnosti pripreme i usluživanja pića |
P Obrazovanje |
85.10-Predškolsko obrazovanje (samo privatni vrtići) |
85.53-Djelatnosti vozačkih škola |
85.59 -Ostalo obrazovanje i poučavanje, d. n. |
Q Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi |
86.23-Djelatnosti stomatološke prakse |
R Umjetnost, zabava i rekreacija |
90.01-Izvođačka umjetnost |
90.02-Pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti |
91.02-Djelatnosti muzeja |
91.03-Rad historijskih mjesta i građevina te sličnih znamenitosti za posjetioce |
92.00-Djelatnosti kockanja i klađenja |
93.12-Djelatnosti sportskih klubova |
93.13-Fitnes centri |
93.19-Ostale sportske djelatnosti |
93.29-Ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti |
S Ostale uslužne djelatnosti |
96.02-Frizerski i drugi tretmani za uljepšavanje |
96.04-Djelatnosti za njegu i održavanje tijela |
U slučaju da neki poslovni subjekti smatra da mu je u predmetnom razdoblju bio zabranjen rad nekom od gore pobrojanih zapovijedi, a ne nalazi se na spisku djelatnosti, može podnijeti prijavu sa argumentacijom. Prijava će biti predmet razmatranja Povjerenstva imenovanog za provedbu Programa.
Poslovni subjekti u skladu sa ovim Programom su fizičke osobe – poduzetnici koji imaju rješenja nadležnog općinskog organa za obavljanje djelatnosti, pravne osobe sa sjedištem u HBŽ i pravne osobe sa sjedištem izvan HBŽ, koji registriranu djelatnost obavljaju na području HBŽ-a putem svojih organizacijskih jedinica koje su registrirane u PU, u skladu sa propisima koji reguliraju ovu oblast.
Za ovaj program nisu kvalificirana javna poduzeća, bаnke, osiguravajuća društva i druge finаnciјske оrgаnizаciјe , udruženja, javne institucije, organi uprave, organi i jedinice lokalne samouprave.
Dodatni kriteriji za kvalificiranost
Subjekti koji mogu sudjelovati u ovom Programu treba da ispune dodatne, niže pobrojane uvjete:
- Da su ispunjene obveze po osnovu javnih prihoda sa stanjem na dan 29.02.2020. godine.
- Kod poslovnih subjekata koji obavljaju više djelatnosti, pri čemu je nekima bio zabranjen rad, a nekima ne, Ministarstvo zadržava pravo da naknadno zatraži dokaze u vidu fiskalnih računa ili druge dokumentacije u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja.
Prema evidenciji Županijskog poreznog ureda Livno, broj djelatnika, sredinom mjeseca travnja 2020. godine, uposlenih u djelatnostima, čiji je rad bio zabranjen, iznosio je oko 1.700 osoba.
- CILJEVI I MJERE U RAZVOJU MALOG GOSPODARSTVA
Cilj odnosno svrha Programa jeste sanacija dijela posljedica uzrokovanih pandemijom koronavirusa u oblasti zaposlenosti, konkretnije namjena utroška sredstava jeste subvencioniranje poslodavaca i poduzetnika po kriteriju broja uposlenih djelatnika. Subvencije se uplaćuju na račun poslodavca, odnosno poduzetnika.
- VISINA I IZVORI SREDSTVA
Ukupan fond: 1.200.000 KM. Izvor: Proračun Ministarstva gospodarstva HBŽ. Konto: 614413 Poticaj industrijskoj proizvodnji, obrtništvu, malom i srednjem poduzetništvu i subvencija kamata
- SUBJEKTI U PROGRAMU
Ministarstvo gospodarstva HBŽ, Županijski porezni ured Livno i poslovni subjekti navedeni u točki 1) Programa.
- NAMJENA SREDSTAVA POTORE:
Minimiziranje negativnih posljedica pandemije na stopu uposlenosti.
- IZNOS SREDSTAVA POTPORE:
Dodjela subvencija će se vršiti po osnovnom kriteriju broja uposlenih djelatnika. Bazno razdoblje u kojem će se utvrđivati broj uposlenih djelatnika jeste stanje na dan 03.06.2020. godine (datum proglašenja završetka stanja nesreće u HBŽ). Iznos sredstava potpore po pojedinom korisniku će ovisiti o konačno utvrđenom broju djelatnika uposlenih u pogođenim oblastima, a za koje je podnesen zahtjev za subvencijom. Procjenjuje se da će iznos potpore po djelatniku iznositi oko 700,00 KM.
- NAČIN SUDJELOVANJA U PROGRAMU
Potpisani i ovjereni zahtjevi će se podnositi Ministarstvu gospodarstva HBŽ putem putem pošte na adresu Ministarstvo gospodarstva HBŽ Stjepana II Kotromanića b.b. 80 101 Livno. Potrebno je na koverti naznačiti: Prijava na Program potpore gospodarstvu (obrtništvu i malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom korona virusa. Zbog povišenih mjera zaštite zdravlja ljudi neće se moći vršiti predaja zahtjeva direktno putem protokola Vlade HBŽ. Prijavni obrazac za prijavu na ovaj program objavljen je na web stranici Vlade HBŽ. Zahtjev se podnosi samo za one zaposlenike koji su prijavljeni sa mjestom rada na području Hercegbosanske županije (Obrazac 1). Subjekt koji ima registrirane poslovne jedinice u HBŽ uz Obrazac 1 također popunjava i dostavlja i Obrazac 2 zahtjeva (objavljen na web stranici Vlade HBŽ).
Ministarstvo gospodarstva HBŽ po službenoj dužnosti, u suradnji sa Poreznom upravom, utvrđuje prihvatljivost korisnika potpore, te sačinjava listu korisnika zajedno sa iznosima potpore, koju dostavlja Vladi HBŽ na usvajanje. Po usvajanju liste korisnika Ministarstvo financija vrši isplatu sredstava podnositeljima prijava.
- POVJERENSTVO ZA PROVEDBU PROGRAMA
U svrhu provedbe ovog Programa imenovati će se Povjerenstvo. Ukoliko se poslovni subjekt ne nalazi na spisku, a smatra da ispunjava uvjete naznačene u Programu, podnosi Zahtjev sa dokazima Ministarstvu gospodarstva HBŽ-a na razmatranje, a konačnu Odluku donosi Vlada HBŽ-a. Pravo žalbe imaju poslovni subjekti koji imaju osnovnu šifru djelatnosti navedenu pod točkom 1. Programa, te ostali poslovni subjekti koji smatraju da su bili obuhvaćeni zabranama rada navedenim u točki 1. Programa.
- TRAJANJE PROGRAMA
Program ostaje otvoren 8 dana od dana objavljivanja na službenoj web stranici Vlade HBŽ.
- INDIKATORI USPJEŠNOSTI
Za mjerenje učinka Programa koristit će se sljedeći indikator: broj zaposlenih u podupiranim oblastima.
- PRAĆENJE PROVEDBE PROGRAMA
Ministarstvo preuzima obvezu da putem sredstava javnog informiranja, te web stranice Vlade HBŽ izvrši promidžbu Programa.
- ZAVRŠNE ODREDBE
Ministarstvo gospodarstva HBŽ i Ministarstvo financija HBŽ su odgovorni za realizaciju i praćenje Programa, te dostavljaju izvješće Vladi HBŽ nakon završetka Programa, a najkasnije u roku od 20 dana od dana završetka Programa.
Ovaj Program stupa na snagu danom donošenja Odluke o usvajanju Program potpore gospodarstvu (obrtništvu i malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom korona virusa, a objavit će se u „Narodnim novinama HBŽ“.
Broj: 05-05-1-11-___/20
MINISTAR
Livno, 25.08.2020. _________________
Miloš Bauk
O B R A Z L O Ž E N J E
I PRAVNI TEMELJ
Prijedlog Programa potpore gospodarstvu (malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom koronavirusa temelji se na članku 10, stavak 4. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu županijske uprave (”Narodne novine Hercegbosanske županije” broj 2/96, 4/99, 8/3, 11/07, 7/09, 8/14), te na temelju članka 27. Zakona o izvršavanju rebalansa proračuna Hercegbosanske županije za 2020. godinu („NN HBŽ br. 6/20).
II RAZLOZI DONOŠENJA
Budući da pandemija koronovirusa uzrokuje velike štete gospodarstvu HBŽ potrebno je donijeti mjere kojima bi se sanirao negativan utjecaj pandemije na stopu uposlenosti. Kako je zamijećen trend povećanog otpuštanja radnika, što direktno ugrožava egzistenciju stanovništva, potrebno je stimulirati poslodavce da zadrže radnike. Program je u suglasju sa mjerama koje provodi Europska unija, koja putem svojih institucija također provodi programe koji imaju za cilj očuvanje radnih mjesta. Program će se realizirati uz tehničku podršku Županijskog poreznog ureda Livno, koji u svojoj evidenciji sadrži podatke koji su traženi Programom, a čime će se podnositelji prijava rasteretiti od prikupljanja dokumentacije. Neposrednom suradnjom sa Poreznom upravom će se osigurati poštovanje važećih propisa i procedure propisane Programom. Izradi Programa su prethodile brojne konzultacije sa poduzetnicima, a rađena je i analiza mjera koje su poduzimale druge županije, F BiH, te države u okruženju. Donošenje ove mjere potencijalno će rasteretit Zavod za upošljavanje HBŽ, budući da otpušteni radnici, koji su bili u radnom odnosu određeno vrijeme, propisano zakonom, sa prestankom radnog odnosa ostvaruju pravo na novčanu naknadu, što donošenje ove mjere čini ekonomski opravdanim. Sredstva za ovu svrhu planirana su u Rebalansu proračuna Hercegbosanske županije za 2020. godinu, u proračunu Ministarstva gospodarstva Hercegbosanske županije, na kontu 614413 Poticaj industrijskoj proizvodnji, obrtništvu, malom i srednjem poduzetništvu i subvencija kamata. Ukupan iznos planiranih sredstava iznosi 1.300.000,00 KM. Prema procjeni Ministarstva za postojeći Program razvoja malog gospodarstva u Hercegbosanskoj županiji putem subvencije kamate dostatan je iznos od 100.000,00 KM za 2020. godinu (s obzirom na broj potpisanih ugovora), što znači da je za provedbu Programa potpore gospodarstvu (obrtništvu i malom i srednjem poduzetništvu) u cilju ublažavanja štete uzrokovane pandemijom korona virusa raspoloživ iznos od 1.200.000,00 KM. Financijski efekti ovog Programa su podupiranje stope zaposlenosti, odnosno standarda i kupovne moći stanovništva