Milanović nije neprijatelj Hrvata u BiH, a naše ga političko vodstvo treba pridobiti kao saveznika

Milanović nije neprijatelj Hrvata u BiH, a naše ga političko vodstvo treba pridobiti kao saveznika

Goran Kutle, politolog s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, za Dnevnik.ba je komentirao pobjedu Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima u Republici Hrvatskoj.

“Iako su brojni birači u BiH (njih oko 32 tisuće) dali podršku poraženoj kandidatkinji Kolindi Grabar- Kitarović, smatram kako Hrvati u BiH ne trebaju toliko strahovati niti od novog predsjednika Zorana Milanovića”, kazao je Kutle.

Napomenuo je i kako ni ta brojka nije nikad bila odlučujuća niti će biti u budućnosti.

Vodstvo Hrvata u BiH treba Milanovića pridobiti kao saveznika 

“Ne vjerujem da će se nešto značajno promijeniti u njegovoj politici prema BiH, samo vodstvo Hrvata u BiH treba postupiti mudro i pokušati ga pridobiti kao važnog saveznika, jer neprijatelj teško da može biti”, kazao je.

Zapitao se i što se može lošije dogoditi, od primjerice, nekih hrvatskih političara koji su jeli ćevape na Baščaršiji, ili fotografirali selfieje pred Kosačom?

“Sami ti činovi nisu po sebi toliko niti loši, koliko šalju lošu simboličku sliku, ili od nekih koji su pohvaljeni od Američkog veleposlanstva za suzbijanje ideje trećeg entiteta u BiH”, kazao je.

Milanović svakako ima ‘grijehe’ iz prošlosti prema Hrvatima u BiH, napominje Kutle,  jer u počecima svoje političke karijere bezuvjetno podržavao SDP BiH i njihovu politiku predvođenu Zlatkom Lagumdžijom i Željkom Komšićem.

Milanović se za vrijeme premijerskog mandata “posuo pepelom” 

“Međutim, pokazao je da je čovjek koji je spreman učiti i priznati svoje pogreške pa se za vrijeme svog premijerskog mandata posuo pepelom i priznao da Komšićev izbor čini veliku štetu Bosni i Hercegovini. Ne očekujem da bi po ovom pitanju moglo biti promjena”, izjavio je.

Tijekom kampanje Milanović je, smatra Kutle, pokazao solidno poznavanje prilika u BiH i problema oko Izbornog zakona, gdje je jasno da nije samo problem u izboru člana Predsjedništva i slučaja Komšić već i oko izbora izaslanika u federalnom Domu naroda.

“Moramo priznati da je za vrijeme premijerskog mandata imao nekoliko pozitivnih gesti prema Hrvatima u BiH. Prestao je ‘dilati’ dokumentaciju HVO-a iz Zagreba u Sarajevu u jeku najezde konstruiranih optužnica prema hrvatskim braniteljima iz Sarajeva”, tvrdi.

No, opet ovaj dio treba uzeti s rezervom, smatra Kutle, jer prethodnoj Račanovoj SDP-ovoj vladi u tom dijelu bi mogli štošta predbaciti.

Državničke geste prema Hrvatima u BiH za vrijeme tzv. socijalnih nereda 

“Milanović je imao jednu sjajnu državničku gestu prema Hrvatima u BiH, kad je u vremenu tzv. socijalnih nemira zapaljeno sedam institucija u Mostaru i kada je on tada stigao u Mostar dati podršku hrvatskim političkim predstavnicima”, podsjetio je.

Kao i svakome, napominje Kutle, Milanoviću treba dati priliku i vidjeti hoće li njegova potpora Hrvatima u BiH, što bi kao istaknutog ljevičara imalo još znatno veću težinu, biti i konkretnija.

Neće biti dodvoranja političkim elitama u Sarajevu  

“Za nadati je se samo da ipak neće biti lutanja i dvosmislenih stavova i dodvoravanja političkim elitama u Sarajevu, te ‘zle krvi’ jer ga ovdašnji ljudi nisu birali kao svog predsjednika i što su političke elite dale bezuvjetnu potporu Kolindi Grabar-Kitarović, što je možda malo nagovijestio njegov stranački kolega Ante Kotromanović”, kazao je Kutle.

Podsjetimo, Ante Kotromanović, bivši hrvatski ministar obrane i član izbornog stožera Zorana Milanovića,  poručio je  Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ-a BiH, da se  opredijelio za “jeftin i bezvezan štos”, pri tome misleći na podršku Kolindi Grabar-Kitarović.

“Dragane, mogao si biti veliki, Čoviću, ti si predsjednik HDZ-a. Za vrijeme moje vladavine i Ivo Josipović i svi mi smo žestoko stajali iza njega i dali podršku. A gospodin se opredijelio za jedan jeftin i bezvezan štos i to mu nije pametno”, poručio je Kotromanović.

G. L. / Dnevnik.ba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial