Manje bh. radnika u drugim zemljama, dijaspora šalje manje novca, kriza tek počinje
Prema riječima Borisa Pupića, stručnog suradnika za odnose sa javnošću Agencije, unatoč ovim brojevima, i dalje se obavlja posredovanje za sve naše radnike koji imaju završenu srednju školu kad je u pitanju zapošljavanje u Njemačkoj, te za sva zanimanja kad je u pitanju Slovenija. Kaže da je posredovanja manjr nego zadnjih godina, jer je smanjena potražnja za radnicima u Sloveniji te zbog činjenice da su veleposlanstva bila zatvorene.
“Prema posljednjim podacima za Sloveniju, mi smo s krajem travnja imali 2.771 izdatu radnu dozvolu, nasuprot 5.265 u istom vremenu 2019. godine.
Što se tiče Njemačke, tu je potražnja za radnicima ista, ali je broj posredovanja manji zbog toga što Veleposlanstvo nije dugo radilo i tek su u drugoj polovici srpnja počeli raditi i izdavati radne vize. S krajem srpnja bilo je izdato 286 radnih dozvola nasuprot 421 dozvole u istom vremenu prošle godine”, rekao je Pupić za “Nezavisne”.
Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke, u svim zemljama zapadnog Balkana očekuje se recesija zbog smanjene potražnje iz inostranstva. Osim smanjene potražnje za domaćim radnicima u inostranstvu i mjera ograničavanja kretanja, probleme u našoj regiji će, prema njihovim podacima, izazvati i smanjenje doznaka iz inostranstva, koje su prošle godine BiH donijele oko deset posto ukupnog BDP-a.
“Domaćinstva će biti pogođena smanjenim doznakama, za koje očekujemo smanjenje za najmanje deset posto u poređenju s godine na godinu, a u Srbiji i Crnoj Gori se očekuje pad od gotovo 20 posto”, kažu u Svjetskoj banci.
U posljednjem dostupnom Ekonomskom izvještaju Europske komisije za našu regiju istaknuli su kako su u prvom kvartalu doznake za BiH od dijaspore porasle za 3,6 posto u odnosu na isto vrijeme lani, ali u prvom kvartalu se još nisu osjetili učinci krize.
Koliko će doznake uticati na popravljanje ekonomske situacije u regiji usljed manjeg zapošljavanja naših radnika u zemljama EU, govori i podatak kojeg je prošlog tjedna objavila američka agencija za rejting “Standard&Poor’s” da će za oporavak ekonomija zapadnog Balkana biti presudno povećanje doznaka.
“Ekonomije regije bi se mogle vratiti na razinu iz 2019. godine u 2022. godini uz povećanje turizma i doznaka iz inostranstva. Naše procjene zasnovane su na pretpostavci da će do kraja iduće godine cjepivo biti široko dostupno”, naglasili su oni.