Lideri EU dogovorili borbu protiv terorizma i kontrolu vanjskih granica Unije
Lideri Europske unije dogovorili su se danas na summitu u Bruxellesu da će voditi “beskompromisnu borbu protiv terorizma” i pozvali na sveobuhvatne anti-terorističke mjere, suglasni da je “od ključne važnosti” primjena sustavne i koordinirane kontrole granice, kako b se znalo tko ulazi, a tko izlazi iz EU.
Kako je prenijela agencija AP, predsjednici država i vlada članica Unije su takođe priopćili da će veoma brzo razmotriti prijedloge Europske komisije protiv ilegalne prodaje vatrenog oružja, pogotovo poluautomatskog oružja.
Čelnici 28 država članica Unije su također obećali brzu akciju za ograničavanje mogućnosti nasilnih ekstremista da financiraju svoje djelovenaje, uključujući mjere za zamrzavanje njihove imovine i druge restriktivne mjere.
Tijekom dvodnevnog summita šefova država i vlada EU, koji je danas završen, dužnosnici su ranije odredili rok od šest mjeseci u okviru koga treba odlučiti hoće li, u sklopu riješavanja migrantske krize, nastaviti s planom za formiranje zajedničke agencije za kontrolu granica u slučajevima kada zemlje članice to nisu u stanju.
Plan o graničnoj i obalskoj straži treba zaštititi vanjske granice EU u zemljama poput Grčke i Italije, čiji su kapaciteti opretećeni velikim brojem migranata.
U priopćenju sa summita, lideri Unije su naložili ministrima da “hitno ispitaju” taj plan i da o njemu odluče do 30. lipnja na posljednjoj debati o tom pitanju, koja bi potencijalno mogla produbiti razlike među članicama, prenosi AP.
Dok su šefovi država i vlada ukazivali da je “neophodno povratiti kontrolu nad vanjskim granicama” Unije, ideja da bi ta agencija mogla slati ljudstvo, brodove i zrakoplove u neku državu i uprkos njenom protivljenju, oživjela je stare strahove od gubitka nacionalnog suvereniteta.
Zemlje poput Njemačke i Švedske, koje su omiljeno odredište mnogih migranata, kao i Francuska, posebno su zainteresirane za jaču kontrolu granice duž grčke pomorske granice s Turskom.
Nova agencija bi mogla imati stalni prićuvni sastav od najmanje 1.500 pripadnika, koji bi mogli biti upućeni na granične prelaze EU u roku od tri dana, umjesto oslanjanja na pozive pojedinim državama da pošalju volontere u hitnim situacijama. /HMS/