KRIŠTO: Vlast i funkcioniranje vlasti ne smijemo gledati samo kroz prizmu raspodjele pozicija

KRIŠTO: Vlast i funkcioniranje vlasti ne smijemo gledati samo kroz prizmu raspodjele pozicija

HMS: Kako komentirate prioritete vlastima u BiH koji su uz protivljenje Rusije, usvojeni na online zasjedanju Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC)?

KRIŠTO: Jedan selektivan pristup, a kada pogledamo pojedine točke tih prioriteta onda su to više nečije želje nego prioriteti. Ako se pozivaju na Opći okvirni sporazum za mir u BiH koji je, kako i oni tvrde, temelj za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu BiH onda bi svakako među tim prioritetima trebala biti provedba svih odluka Ustavnog suda BiH, među kojima je i Odluka o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i domovima naroda. Također, među tim prioritetima ne vidim da su barem spomenuli da je Vlada u Tuzlanskoj županiji neustavna, što je neki dan potvrdio i Ustavni sud FBiH. Zapravo ovakav jedan pristup ne doprinosi međusobnom povjerenju među konstitutivnim narodima u BiH te kada se sve objektivno sagleda međunarodna zajednica u BiH češće je bila dio problema nego nekog rješenja koje je u interesu Bosne i Hercegovine i svih njenih naroda i građana..

HMS: Kakva se poruka šalje kada se kao prioritet posebno istakne implementacija presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić – Finci“, a eksplicitno se ne spomene potreba provedbe presude Ustavnog suda BiH u predmetu “Ljubić”?

KRIŠTO: U Bosni i Hercegovini, uz diskriminaciju pojedinaca, prije svega imamo diskriminaciju jednog cijelog naroda o čemu govore neke druge presude koje kako ste i sami rekli nisu spomenute kao prioritet. Odluke Ustavnog suda BiH su nužnost i preduvjet za demokratsko funkcioniranje BiH i njen napredak i one se moraju implementirati sviđalo se to nekome ili ne. Implementacijom presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu i implementacijom odluka Ustavnog suda BiH te uvažavajući izbornu volju konstitutivnih naroda i pojedinaca eliminirat ćemo i problem diskriminacije. To što u tim prioritetima nije spomenuta nužnost provedbe Odluke Ustavnog suda BiH kojom se osigurava legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i domovima naroda samo šteti Bosni i Hercegovini, njenoj stabilnosti, sigurnosti i budućnosti.

HMS: U Communiqueu PIC-a se navodi podrška Bosni i Hercegovini kao jedinstvenoj i suverenoj državi koja se sastoji od dva entiteta. Kako komentirate izostavljanje definicije BiH kao zemlje tri konstitutivna naroda u tom Communiqueu kada znamo da je konstitutivnost naroda natkrovljujuće načelo Ustava BiH?

KRIŠTO: BiH je po Ustavu i po Dejtonskom mirovnom sporazumu država tri konstitutivna naroda, Hrvata, Bošnjaka i Srba i drugih koji u njoj žive i jedino takva može biti. Svaka druga definicija Bosne i Hercegovine je samo negiranje BiH i svega onoga što ona zapravo jeste.

HMS: Kao prioritet se spominje i žurno formiranje vlade FBiH, Vlade HNŽ i Vlade HBŽ. Mislite li da je u ovim okolnostima moguće postići dogovor i formirati ove tri vlade koje rade u tehničkom mandatu?

KRIŠTO: Prije svega ovdje bih podcrtala da u našem izbornom zakonodavstvu ne postoji tehnički mandat, stoga dok god se vlast na nekoj razini ne implementira oni koji trenutno obnašaju vlast imaju obvezu i odgovornost raditi do izbora nove vlade. Što se tiče formiranja vlasti tamo gdje još nije formirana razgovori na političkoj razini trebaju se voditi na programskoj osnovi i na taj način približavati stavove oko ključnih pitanja, a nikako vlast i funkcioniranje vlasti ne smijemo gledati samo kroz prizmu raspodjele pozicija. Političko pitanje raspodjele pozicija prvenstveno je stvar odluke tijela stranke koja participira u vlasti.

HMS: Kakvi su odnosi HDZ-a BiH i SDA u ovom trenutku? Kako će u budućnosti funkcionirati vlast na razini BiH i FBiH kada znamo da parlamentarna većina više ne postoji?

KRIŠTO: S pozicije nekoga tko obnaša dužnost člana Kolegija u Zastupničkom domu PS BiH mogu samo reći da parlamentarna većina funkcionira ovisno od sjednice do sjednice, odnosno od točke do točke dnevnoga reda. Ovakav način funkcioniranja nije dobar i ne daje rezultate jer zapravo imate neku drugu većinu koja ne funkcionira na programskoj osnovi, ne poštuje ni ustavne niti zakonske procedure i u konačnici samo nanosi štetu BiH kao demokratskoj državi. Kao što sam već rekla, odgovorno funkcioniranje vlasti i parlamentarne većine treba se zasnivati na programskoj osnovi jer jedino takav način funkcioniranja može dati rezultate u budućnosti i biti odgovoran pristup sa svim onim što je nadležnost kako zakonodavne tako i izvršne vlasti.

HMS: Možete li se osvrnuti na špekulacije koje su se pojavile ovih dana u nekim medijima, a prema kojima je razlog ostavka ministra sigurnosti BiH, Fahrudina Radončića, namjera da se SDA izgura iz vlasti u FBiH, a bošnjačku komponentu u vladi FBiH popune SDP, Naša stranka i SBB?

KRIŠTO: Ne bih komentirala nikakve špekulacije. Gospodin Radončić je naveo razloge zbog kojih je podnio neopozivu ostavku i to treba poštovati.

HMS: Što kažete na pritisak SDA na rad Tužiteljstva BiH u predmetu „Respiratori“ i tezu da se Bošnjake želi kriminalizirati?

KRIŠTO: U svakoj demokratskoj državi – državi vladavine prava vrijede pravila stroge trodiobne podjele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu, te jednakost građana pred zakonom neovisno o političkom, nacionalnom ili bilo kojem drugom opredjeljenju. Za SDA i njene čelnike na žalost to očito ne vrijedi i nedopustivo je da stajalište jedne političke stranke bude mjerilo za ovakve ocjene „živom“ predmetu koji se u svakoj pravno uređenoj i demokratskoj državi ne komentira. Samo odgovornim i demokratskim ponašanjem možemo pokazati da je vladavina prava iznad svih pojedinaca.

HMS: Jeste li očekivali snažniju reakciju PIC-a u BiH na prijetnje glavnoj tužiteljici Tužiteljstva BiH, Gordani Tadić?

KRIŠTO: Bilo kakvi pritisci i politički utjecaji na pravosudne institucije su nedopustivi i predstavljaju izravno miješanje u njihov rad što su i ovi neprimjereni i vrlo opasni pritisci na glavnu tužiteljicu pa samim time i na Tužiteljstvo BiH. Stoga svi oni koji u ovoj državi imaju misiju da doprinose vladavini prava i razvoju demokratskih institucija, pa između ostalog i Vijeće za provedbu mira u BiH, trebali su jasno i nedvosmisleno reagirati.

HMS: Kao predsjednicu Povjerenstva za izbor i imenovanje članova SIP-a moram vas pitati  hoće li biti Lokalnih izbora ove godine s obzirom na način na koji su izabrani članovi SIP-a? Iznenađuje li vas podrška koju je UO PIC-a uputio SIP-u kada znamo na koji su način članovi tog tijela za provedbu izbornog procesa izabrani u Parlamentu BiH?

KRIŠTO: Povjerenstvo za izbor i imenovanje članova SIP-a nema mandat kada je u pitanju raspisivanje i održavanje Lokalnih izbora. Lokalni izbori u BiH se trebaju održati na način i u rokovima koji su propisani Izbornim zakonom BiH, a svako drugo rješenje ako za njim postoji potreba treba se donositi na razini Parlamentarne skupštine BiH koja je jedina za to mjerodavna. S obzirom na nezakonit i nelegalan izbor pojedinih članova Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, nastavljanjem kršenja kako Izbornog zakona BiH tako i Zakona o upravnom postupku kao i drugih zakonskih propisa od strane nelegalnog tijela došlo je do narušavanja digniteta Središnjeg izbornog povjerenstva BiH kao neovisne institucije na kojoj počiva demokratski sustav te je dovedena u pitanje i zakonitost svih odluka a i samog izbornog procesa.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial