Kome je zabranjen ulazak u BiH i u kojim slučajevima državljani BiH moraju u izolaciju 14 dana
Zbog straha od širenja koronavirusa uvedene su posebne mjere na graničnim prijelazima Bosne i Hercegovine i zemalja u regiji. Informativni centar BIHAMK-a prati situaciju u BIH i regiji i redovno informira javnost o stanju na graničnim prijelazima.
Svi međunarodni granični prelazi Bosne i Hercegovine sa Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom (izuzetak je GP Deleuša-Vraćenovići, koji je zbog radova zatvoren) su otvoreni, a na prijelazima se vrše pojačane kontrole putnika i robe, piše Klix.
U Bosnu i Hercegovinu je zabranjen ulazak strancima koje dolaze iz Italije, Irana, Južne Koreje i pojedinih dijelova Kine (provincija Hubei i grad Wuhan).
Državljani BiH koji se vraćaju u BiH iz neke od ovih zemalja popunjavaju upitnik i idu u obaveznu samoizolaciju 14 dana. A isto vrijedi i ako se vraćaju iz Njemačke, Španije ili Francuske.
Stanje na graničnim prelazima u zemljama regije:
Slovenija: Svi manji granični prelazi prema Italiji su zatvoreni. U funkciji je 6 graničnih prijelaza: Rateče, Robič, Vrtojba, Fernetiči, Škofije in Krvavi Potok. Na svim graničnim prelazima pojačana je kontrola putnika i robe.
Srbija: Zatvoreni su granični prijelazi sa Hrvatskom: Batina, Principovac, Principovac 2 i Ilok 2.
Sa Bosnom i Hercegovinom, Srbija je od jutros zatvorila malogranične prijelaze: Bazinovci, Jamena, Most i Mokronizi.
Sa Makedonijom je zatvoren granični prelaz Prohor Pčinjski. Međunarodni granični prijelaz Preševo-Tabanovci je otvoren.