Kako ćemo glasati u vrijeme pandemije koronavirusa?
Glasanje i izborni proces u doba pandemije koronavirusa pojava su s kojom se birači u Bosni i Hercegovini susreću prvi put. Osim higijensko-epidemioloških mjera, otvoreno je i pitanje kako će glasati birači koji su u izolaciji, kao i oni kod kojih bude potvrđeno prisustvo koronavirusa na dan izbora.
Izborni proces u Tuzli će se odvijati na 60 lokacija, odnosno na oko 160 biračkih mjesta. Uz postojanje standardnih mobilnih timova, ove godine će biti formiran poseban Covid tim, s čime se u Gradskoj izbornoj komisiji susreću prvi put.
– Putem posebnog mobilnog tima, odnosno Covid tima, mogu glasati osobe kojima je dijagnosticiran koronavirus, koja se nalaze u obveznoj izolaciji i osobe koje su hospitalizirane – objašnjava Asja Kravić, članica Gradske izborne komisije Tuzla.
Obveza navedenih osoba koje su u izolaciji je da najkasnije 72 sata prije održavanja izbora podnesu zahtjev Gradskoj izbornoj komisiji, uz određenu dokumentaciju. Zahtjev će se podnositi putem faksa, e-maila i mobilnih aplikacija. Također, osobe kojima se utvrdi prisustvo koronavirusa na sam dan izbora također će moći glasati putem mobilnog tima.
– Bit će u obvezi podnijeti zahtjev najkasnije na dan izbora i te osobe će glasati putem kuvertiranog glasačkog listića koji će biti izuzet s redovnog biračkog mjesta – ističe Kravić.
Prema preporukama Središnjeg izbornog povjerenstva, jedan član mobilnog tima će biti zdravstveni radnik, a proces će se odvijati uz primjenu svih mjera zaštite.
– Još uvijek nismo dobili dopis koji se tiče načina glasanja osoba koje su u kućnoj izolaciji ili su pozitivne ili su bile prvi kontakti pozitivnih osoba. Očekujemo da ćemo takvu informaciju dobiti od Federalnog zavoda za javno zdravstvo – kaže dr. Dajana Čolić, ministrica zdravstva TŽ-a.
Svi ostali će glasati uz primjenu određenih mjera zaštite.
– S obzirom na epidemiološku situaciju, s obzirom na preporuke kriznih stožera zdravstva, Središnje izborno povjerenstvo je već napravilo određene instrukcije kako trebaju izgledati biračka mjesta, kako treba glasati da bi se poštovale preporuke – navodi Vehid Šehić, bivši član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.
Izlaznost građana na izbore u Bosni i Hercegovini ni prethodnih godina nije bila na zavidnoj razini te postoji strah da će uvjeti koje diktira pandemija dodatno utjecati na to. Ipak, ostaje nada da će građani, uz poštivanje preporučenih mjera, ove godine iskoristiti svoje biračko pravo, piše federalna.ba.