Jelena se vratila iz Beča kako bi pomogla bratu pokrenuti proizvodnju u Hercegbosanskoj županiji
Ciglana u Bosanskom Grahovu, koja godinama nije radila, ponovno je započela proizvodnju. Za sada je proizvodni proces organiziran u jednoj smjeni, a u idućim danima trebala bi pojačati kapacitete i raditi u tri smjene. Pokretanje proizvodnje u Ciglani, koja je osnovana 1977. godine i koju je 2006. privatizirao njemački investitor koji je pokrenuo proizvodnju, ali se iz svega povukao 2009. kada je i otvoren stečajni postupak u tom gospodarskom subjektu, za Grahovljake je od velikog značaja.
Značajna je i za Petra Vidovića koji je nakon višegodišnje stanke ponovno u poslu.
– Ja sam radio tu i prije, a tako sam nastavio i dalje raditi. Ciglana mi znači mnogo, za Grahovo, za jedno malo mjesto koje ima možda 1000 stanovnika, znači jako puno – poručio je Vidović.
U Ciglani trenutačno radi dvadesetak radnika, uglavnom onih koji su, kao i Petar, već radili kod prethodnog vlasnika. Za proizvodnju u tri smjene treba ih još 30-ak, no, problem je što kvalificirane radne snage nema. – To je i nas pomalo iznenadilo kad smo došli tu.
Međutim, iskreno se nadamo kako ćemo polako, budući da tu još ima mladića, a i djece koja završavaju školu, od njih stvoriti kvalitetnu radnu snagu – govori nam šefica proizvodnje Jelena Madžarić koja je napustila Beč kako bi pomogla bratu pokrenuti proizvodnju.
Ciglanu je, naime, kupila tvrtka TrioTrade u vlasništvu obitelji Madžarić iz Aleksandrovca kod Banja Luke i trebala bi biti pokretač oporavka i primjer drugim investitorima, govori nam načelnik Bosanskog Grahova Duško Radun te dodaje: – Za nekih 15 – 20 dana otvorit će se i pogon Pilane d.o.o. Poljan iz Drvara, gdje je bilo sjedište tvrtke, preselili su se ovdje, kupili zemljište, napravili halu, tako da to lančano ide jedno s drugim – kazala je. Potencijala za investitore u općini, koja je prije rata uvozila radnu snagu s drugih područja, zasigurno ima. I nije samo Grahovo mjesto u kojem se posljednjih dana na području Hercegbosanske županije ljudi vraćaju i pokreću proizvodnju.
Nedavno je Večernji list pisao o Ivanu Vili, Kuprešaku koji pokreće proizvodni pogon metalske industrije i koji se zbog toga vratio iz Njemačke.
U ovakvim pričama se ogleda i kvaliteta lokalne zajednice jer je upravo u Vilinom slučaju reagirao tadašnji HDZ-ov općinski načelnik Perica Romić.
Kada mu se Vila obratio s idejom, Romić mu je osigurao odgovarajuću lokaciju za izgradnju tvornice i donio odluku da njemu i ostalim zainteresiranim poduzetnicima koji žele živjeti i raditi na Kupresu Općina vrati 80 posto uplaćenog novca, koji su obvezni platiti prilikom ishođenja građevinske dozvole.
AUTOR: ŽELJKA MIHALJEVIĆ/R.I
vecernji.ba