Jednosoban stan u Mostaru od 300 KM, Zagrebu i Beogradu od 300 € pa na više
Najam je posebno blizak studentima koji iz svojih odlaze u druga mjesta ili čak države kako bi stekli željno obrazovanje.
Najam plus režije
Mostar, Sarajevo i Banja Luka tri su bosanskohercegovačka grada u kojima je iz godine u godinu najam stanova sve traženiji, a tomu doprinose sveučilišta koja imaju. Tako su se studenti već sada, prije početka ljetnog odmora, “bacili” u potragu stanova za iduću akademsku godinu. Kako bismo im barem na neki način olakšali, provjerili smo kako se kreću cijene najma stanova u ovim trima gradovima. U mostarskim oglasnicima nude se stanovi od pedesetak četvornih metara po cijeni od 300 pa sve do 800 KM, plus režije. Sobe u studentskim kućama mogu se naći po cijeni od 150 do 250 KM, plus režije, što, prema riječima studenata, nije isplativo pa nije rijetko da studenti unajmljuju i veće stanove koje plaćaju i 700 do 800 KM mjesečno. Kada je riječ o glavnom bh. gradu Sarajevu, cijene se pretjerano ne razlikuju u odnosu na Mostar, ali svakako na njih utječe veličina stana, lokacija, ali i kako je stan uređen. Tako će studenti za dvosoban stan na Grbavici, nešto veći od pedeset četvornih metara, izdvojiti 350 KM, dok će za stan u Starom gradu veličine oko 60 četvornih metara izdvojiti oko 500 KM. U banjolučkim oglasima navodi se da jednokrevetne sobe u naseljima koja su bliža fakultetima stoje od 150 do 200 KM, dvokrevetne idu do nevjerojatnih 400 KM, jer po osobi koštaju 200 KM. Garsonijere su od 250 do 400 KM bez režija, dok su jednosobni od 300 do 450 maraka, što sve ovisi o opremljenosti i lokaciji.
Beograd i Zagreb
S druge strane, studenti koji odlaze na studij izvan granica BiH plaćaju dvostruko ili trostruko više cijene stanova. Tako će oni koji su se odlučili za studij u Beogradu u novom dijelu grada garsonijeru plaćati najmanje 250 eura. – Jednosoban stan u Novom Beogradu plaćat će između 300 i 400 eura mjesečno, dok je za dvosoban potrebno izdvojiti između 450 i 700 eura mjesečno. Trosobni su već više od 800 eura, kao što je slučaj i u užem središtu grada – kaže za Blic Miloš Mitić iz jedne od agencija koja izdaje nekretnine.
Cijene stanova i u Zagrebu su znatno rasle posljednjih godina, a prema riječima studenata, teško je, gotovo nemoguće, naći nešto pristojno, a da je cijena niža od 300 eura. Naime, svatko tko se odluči na najam stana uz pomoć agencije i pronađe stan za, primjerice, 300 eura, mora računati i na dodatne troškove poput naknade agenciji koja je nerijetko u visini jednomjesečne najamnine stana. Najam jednosobnog stana u novozagrebačkom naselju Sloboština stoji 350 eura, dok za dvosobni stan na Kvaternikovu trgu treba izdvojiti 700 eura, a u Bauerovoj se stan od 105 četvornih metara iznajmljuje po cijeni od 1000 eura. Za garsonijeru na Britancu od 16 kvadrata traži se najam od 217 eura. Po svemu sudeći, pristojan stan uz razumnu cijenu najma u Zagrebu i Beogradu postao je stvar nekih prošlih vremena.