Jača toplinski val, u ponedjeljak temperature i do 40°C. Najavljena jača promjena
JUTROS je diljem zemlje pretežno vedro i toplo. Na većem dijelu obale i otoka se zbog fenske bure temperatura cijelu noć nije spuštala ispod 25 Celzijevih stupnjeva, ponegdje je ostala i 30°C, a najugodnije se spavalo u Gorskom kotaru i Lici, javlja meteorologinja N1 televizije Tea Blažević.
Danas do 38 stupnjeva
Pred nama je još jedan većinom sunčan i vruć dan. Nešto umjerene naoblake će biti uglavnom na sjeverozapadu unutrašnjosti uz malu mogućnost za kraći lokalni pljusak, vjerojatnije ipak sa slovenske strane granice. Temperatura će u najtoplijem dijelu dana porasti na vrijednosti između 32 i 38 stupnjeva, a samo će na Jadranu umjeren jugozapadni i sjeverozapadni vjetar malo ublažiti dojam neugodne vrućine.
Dani vikenda donose nam nastavak toplinskog vala uz napomenu da bi u nedjelju poslijepodne na sjeverozapadu unutrašnjosti mjestimice moglo biti pljuskova s grmljavinom.
Za danas je na snazi crveno upozorenje zbog vrućina na splitskom području. U ostatku Dalmacije na snazi je narančasto upozorenje, dok je u Zagrebu i Gospiću na snazi žuto upozorenje.
Vrhunac vrućina u ponedjeljak
U ponedjeljak bi, kako sada stvari stoje, bio vrhunac toplinskog vala, kad bi se temperature u dijelovima Slavonije, Baranje i Srijema te u unutrašnjosti Dalmacije lokalno mogle približiti brojci od 40 Celzijevih stupnjeva.
U ponedjeljak je na snazi narančasto upozorenje za cijelu zemlju zbog vrućina, dok je u kninskoj regiji na snazi crveno upozorenje.
Najavljena jača promjena
Za osvježenje, prema trenutnim pokazateljima, pričekat ćemo utorak i srijedu kad bi se u cijeloj zemlji vremenska situacija trebala promijeniti.
Temperatura bi u srijedu mogla pasti na najviše 26 Celzijevih stupnjeva.
Civilna zaštita objavila upozorenje
Civilna zaštita objavila je preporuke za zaštitu dok traje toplinski val.
“Vrućine mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Štetni učinci vrućina na zdravlje u velikoj se mjeri mogu spriječiti dobrom javnozdravstvenom praksom uz istovremenu zaštitu od bolesti uzrokovane koronavirusom”, objavili su iz civilne zaštite.
Za vrijeme trajanja velikih vrućina treba se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova.
Između ostaloga, savjetuje se:
- rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, jer se znojenjem gubi više tekućine, čime dolazi do dehidracije.
- piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
- izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima. Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta.
- nositi laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala te zaštititi glavu od direktnog sunca.
- rashladiti prostor u kojem se živi koristeći hladniji noćni zrak. Danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu.
- isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu.
- izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima.
- ne ostavljati djecu ni životinje u parkiranom vozilu.
- redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom te odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja.
- ako imate zdravstvene probleme, potražiti savjet liječnika.
INDEX.HR