Izložba rezultata arheološkog istraživanje predromaničke crkve kod Livna
U organizaciji Franjevačkog muzeja i galerije Gorica – Livno, u petak, 23. studenoga, s početkom u 19 sati, bit će otvorena izložba rezultata arheološkog istraživanje predromaničke crkve sv. Petra u Rapovinama kod Livna.
Kako je uime Franjevačkog muzeja i galerije Gorica za Fenu kazala muzejska savjetnica Marija Marić Baković, u Rapovinama, nedaleko od Livna, na aktualnom katoličkom groblju, istraženi su ostatci ranosrednjovjekovne crkve posvećene sv. Petru čija su se iskopavanja odvijala u tri kampanje, između 2010. i 2013. godine.
– Brojni ulomci crkvenoga namještaja, koji su analogni prijašnjim slučajnim nalazima na groblju, potvrdili su da je riječ o predromaničkoj crkvenoj arhitekturi – kazala je Marić Baković.
Po njezinim riječima, analizom ostataka arhitekture i pokretnih nalaza određene su glavne značajke crkve koja je do kraja 17. stoljeća, kada je srušena, doživjela najmanje dvije obnove i pregradnje.
– Stilsko-kronološki obrađeni su ulomci predromaničke oltarne pregrade koji su datirani pred kraj 9. i početak 10. stoljeća, u vrijeme kneza Branimira i njegova sljedbenika na prijestolju Muncimira, što je određeno i kao vrijeme gradnje crkve. Apostolu Petru, izvornomu titularu crkve čije se ime nalazi na gredi oltarne pregrade, crkva je bila naslovljena sve do njezina rušenja – istaknula je Marić Baković.
Dodala je da se tijekom kasnoga srednjega vijeka uz crkvu oblikovalo groblje koje je u uporabi do današnjih dana i najstarije je aktualno groblje na livanjskome području.
– Na izložbi ‘Arheološko istraživanje predromaničke crkve sv. Petra u Rapovinama’ u izložbenom prostoru Franjevačkog muzeja i galerije Gorica-Livno prezentiraju se rezultati sustavnih arheoloških istraživanja kojima su istraženi ostatci temelja crkvene arhitekture te grobovi uz crkvu – pojasnila je Marić Baković.
Uz pokretne nalaze s lokaliteta, među kojima su ulomci reljefno ukrašenog crkvenog namještaja i nalazi iz grobova, izložba sadrži fotografije istraživanja, terensku dokumentaciju i brojne rekonstrukcije.