IZETBEGOVIĆ: Prvo bi trebalo krenuti od ujedinjenja HNŽ i SBŽ

bakir-kantoni

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović u intervjuu za Anadoliju osvrnuo se na godinu na izmaku.

Po njegovom mišljenju glavna stvar koja se dogodila u Bosni i Hercegovini je kumulacija niza odluka i niza događaja koji su Bosnu i Hercegovinu vratili u tračnice reformskog puta i ekonomskog oporavka.

-Mi smo prvi put nakon Daytona sami napravili koaliciju bez snažne podrške i medijacije međunarodne zajednice. BiH je vraćena na europski put, pa i na NATO put”, rekao je Izetbegović.

U narednoj godini, smatra Izetbegović, Bosna i Hercegovina treba očuvati stabilnost, nastaviti snažnu podršku integracijskim procesima i zaustaviti dezintegracijske pokušaje:”po meni posljednje ispade, posljednje pokušaje dezintegracije, ograničavanja utjecaja države na dijelove teritorije”, konstatovao je Izetbegović.

“Mislim da ćemo u narednoj godini provesti odluku Ustavnog suda u vezi sa statutom Grada Mostara, postići rješenje o pitanju Sejdić-Finci, strukturalni dijalog bi trebao dobiti svoj epilog. Možda će se krenuti u ujedinjavanje pojedinih kantona, jer neki od njih su neodržvi. Po meni bi trebalo krenuti od Hercegovačko-neretvanskog i Srednjobosanskog koji su multietnički i imaju isti ustavni režim, mislim da bi time krenuli ka pojednostavljivanju administracije jer u ovome času BiH ima preko 600 parlamentaraca, 13 ustava, 14 zakonodavnih tijela, 167 ministara. Mislim da je pravi put krenuti u ujedinjavanje kantona izbjegavajući pri tome da se prave etnički čiste jedinice. Da bi izbjegli optužbu o stvaranju nekih novih etničkih entiteta, ali evo ako bismo uradili to sa SBK-a i HNK-a prvi iskorak onda bi to bilo u startu dalje onemogućeno”, rekao je Izetbegović

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine osvrnuo se na obaveze koje Bosna i Hercegovina treba ispuniti prije podnošenja kredibilne aplikacije za članstvo u Europskoj uniji, što je planirano početkom 2016. godine.

“Potrebno je izvršiti prilagođavanje SSP-a, definirati koordinacijski mehanizam i mislim da smo blizu i s jednim i s drugim. Ali, ako se zaista krene s problemima u Bosni i Hercegovini s referendumima i krizama Europa će biti sve manje raspoložena da s nama krene u pregovore jer oni žele razgovarati s državom koja je stabilna. Njima nije potrebna nestabilna država u članstvu. Mislim da ipak, do neke jače destabilizacije neće doći jer to bi bilo protiv interesa svih uključujući i ove koji proizvode nestabilnost u BiH. To bi samo ubrzalo njihov kraj. U RS-u situacija se na dnevnoj osnovi mijenja u lošem smislu”, rekao je Izetbegović i dodao kako misli da će “oni koji vode dezintegracijske procese u Bosni i Hercegovini početi na vrijeme kočiti, odustati od toga”./AA/HMS/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial