Indikatori zemljišta: Pomoću korova odredite tip tla

Indikatori zemljišta: Pomoću korova odredite tip tla
Foto: Martina Popić

Poljoprivrednici i vrtlari se stalno bore s korovima, posebno u ovo doba godine. No, oni mogu biti i korisni i poslužiti kao indikatori stanja tla. Promatranjem proizvodne površine i procjenom najviše rasprostranjenih, možemo odrediti pH, plodnost i strukturu tla.

Ako je više jedinki istog korova u vrtu, to može dati jasnu sliku o strukturi i kvaliteti tla na kojem korovi rastu. Također, cvjetovi ovih biljaka mogu poslužiti pčelama i bumbarima koji će pospješiti oprašivanje povrća, a mogu odvratiti i neke štetnike ili postati zaklon za one korisne poput bumbara.

 

Mnogi kažu da su korovi zapravo “zeleni kažiprst”, svjedoci našeg krivog postupanja s tlom. Ako se na nekom kultiviranom tlu iznenada pojavi određena vrsta korova u većem omjeru, to ukazuje na pogreške u tehnologiji uzgoja i obradi tla.

Indikatori humusnih i ilovastih tala

Najčešće korovne biljke koje ukazuju na plodno tlo bogato humusom su: bijela loboda (Chenopodium album), crna pomoćnica (Solanum nigrum), mišjakinja (Stellaria media), rusomača (Capsella bursa- pastoris), sitna konica (Galinsoga parviflora) i kamilica (Matricaria chamomilla).

 

Na ilovastim tlima raste čekinjasta broćika (Galium aparine), divlja vodopija (Cichorium intybus), poljski osjak (Cirsium arvense), poljski žabnjak (Ranunculus arvensis), podbjel (Tussilago farfara), maslačak (Taraxacum officinale) i divlji vučjak (Onobrychis viciifolia).

Pjeskovita i suha tla

Na pjeskovitim tlima se javlja pješčarski mak (Papaver argemone), poljski pelin (Arthemisia campestris), stolisnik (Achillea millefolium), poljska gorušica (Sinapis arvensis) i ljepljiva rumenika (Lychny viscaria).

 

Na suhim i lakim tlima raste poljska djetelina (Trifolium arvense), gladuš (Euphorbia verna) i deltoidni klinčić (Dianthus deltoides).

Tla siromašna i bogata kalcijem

Alkalna tla imaju pH veći od 7 i najčešće sadrže puno kalcija i magnezija. Korovi koji ukazuju na takva tla su livadna kadulja (Salvia pratensis), mala krvara (Sanguisorba minor), maslačak (Taraxacum officinale), cikorija (Cichorium intybus) i kraljevski kokotić (Consolida regalis).

Važno je spomenuti različak (Cenaurea cyanus) kojoj se boja cvjetova mijenja ovisno o pH tla, tako su oni u kiseloj sredini ružičasti, a u alkalnoj plavi.

 

Na tlu s niskim udjelom kalcija se javlja svračica (Digitaria sanguinalis), poljski jarmen (Anthemis arvensis).

Trputac otkriva teška i glinasta tla, a dušik mrtva kopriva

Na vlažnom i teškom tlu rastu biljke poput puzavog žabnjaka (Ranunculus repens), velikog trputca (Plantago major), poljske metvice (Mentha arvensis) i petolista (Potentilla anserina). Simbol tla s visokim udjelom gline je veliki trputac (Plantago major) i pirika (Elymus repens)

Na tlu bogatom duškom raste obuhvatna mrtva kopriva (Lamium amplexicaule), a bogato fosforom portulak (Common Purslane).

agroklub.com

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial