INDEX.HR: BiH se raspadala i prije pojave koronavirusa
BOSNA I HERCEGOVINA je veljaču ove godine provela u svom uobičajenom stanju polaganog raspada i permanentnog sukoba etnonacionalnih lidera koji tako osiguravaju svoj opstanak na vlasti unatoč višedesetljetnoj pljački građana i uništavanju društva.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Milorad Dodik opet je izvodio klasik svog repertoara, prijetnje da će se Republika Srpska odcijepiti, dok su druga dva člana predsjedništva iz Federacije BiH, Šefik Džarefirović i Željko Komšić, izvodili svoj uobičajeni repertoar u kojem oni Dodiku to kao ne daju. Reagirala je i međunarodna zajednica, pisalo se da je “kriza sve dublja” i jako se ozbiljno tretiralo tu najnoviju predstavu bosanskohercegovačkih vladajućih elita.
Forsiranje nevažnih tema u osvit pandemije
Na sve to vrijedi podsjetiti iz današnje perspektive pandemije koronavirusa, u kojoj su s dnevnog reda odjednom nestale sve priče o neovisnosti Republike Srpske i ulaska BiH u NATO, što se mjesecima forsiralo kao najvažnija tema u susjednoj državi. Kada je članovima Predsjedništva BiH postalo jasno da je koronavirus došao u BiH, odjednom su našli način da prilično efikasno i konstruktivno surađuju, time pokazavši da su prepoznali ozbiljnost situacije, ali i da je sve ono što su kao ključno forsirali u javnosti prije samo par tjedana zapravo irelevantno i služi tek očuvanju vlastite moći.
Iz današnje perspektive se može reći da BiH, kao i mnoge druge države, pandemiju koronavirusa nije dočekala spremna te da se i dalje događaju razni, često skandalozni propusti u borbi protiv zaraze. Ipak, situacija je bolja nego što bi se očekivalo s obzirom na opću (ne)funkcionalnost BiH kao države te svih nivoa vlasti i javnih institucija.
Ministar zdravstva RS-a Šeranić osvojio simpatije javnosti
Prvi slučaj zaraze koronavirusom u BiH registriran je u Banjoj Luci 5. ožujka, i to kod čovjeka koji je radio u Italiji. Isti dan je i njegov sin dobio pozitivan test na koronavirus, a javnosti se obratio ministar zdravstva RS-a Alen Šeranić, inače po nacionalnosti Bošnjak, koji će zbog svojih staloženih istupa i kompetentne reakcije na pandemiju u međuvremenu postati medijska zvijezda, poput svojeg hrvatskog kolege Vilija Beroša. U Federaciji BiH je pak prvi slučaj zaraze koronavirusom potvrđen 9. ožujka u Zenici.
Vijeće ministara BiH je tek 17. ožujka proglasilo izvanredno stanje, no mjere zaštite su se i prije toga počele provoditi. I RS i FBiH su već bili zatvorili sve škole i fakultete (10. i 11. ožujka), a na lokalnom nivou su u nizu općina uvedena ograničenja kretanja kako bi se usporilo širenje zaraze. Mjesec i nekoliko dana nakon što je potvrđena prva zaraza koronavirusom, u BiH ima oko 850 zaraženih, 35 umrlih i stotinjak ljudi koji su se od covida-19 oporavili. Za jednu duboko disfunkcionalnu zemlju to i nije tako loš rezultat.