Hrvatska osobna iskaznica će ujedno biti i zdravstvena

Hrvatska osobna iskaznica će ujedno biti i zdravstvena

Ideja o decentralizaciji izdavanja osobnih dokumenata je na stolu, ali za to će se morati prvo realizirati nekoliko preduvjeta. Prema riječima  sugovornika Jutarnjeg lista, prvo se mora implementirati plan reorganizacije tijela lokalne uprave i samouprave, o čemu se govori već nekoliko mjeseci.

Kada se utvrdi novi broj općina u Hrvatskoj moći će se krenuti s postupkom akreditiranja i certificiranja institucija i osoba koje će unutar općina i županija biti zaduženi za izdavanje ovih dokumenata. Trebat će utvrditi i sigurnosno-tehničke standarde prostora u kojima će se dokumenti izdavati.

To ovako zvuči prilično birokratski, no to su standardi koji se moraju postići kako bi izdavanje dokumenata bilo sigurno i da u konačnici ne bi dospjeli u pogrešne ruke. Osim ureda lokalne uprave i samouprave, ovlasti za izdavanje dokumenata mogle bi dobiti i pravne osobe s javnim ovlastima.

Bez redova 

Tu je prije svega riječ o Fini koja ima razgranatu mrežu ureda lako dostupnih građanima. U tom slučaju i Fina će morati proći proces akreditiranja za ove poslove, a dio njihova osoblja obuku. Sve se to, objašnjavaju sugovornici, radi kako bi se usluga približila građanima i bila im što dostupnija. Zasad nije poznato u kojem bi se vremenskom razdoblju to realiziralo.

Jedna od usluga koja se trenutačno razvija u sklopu daljnje digitalizacije dokumenata je “spajanje” osobne i zdravstvene iskaznice. Već nekoliko godina u Hrvatskoj se izdaju elektroničke osobne iskaznice u koje je ugrađen čip na koji se mogu implementirati mnogobrojne usluge. Kako neslužbeno doznajemo, prva usluga koja bi u dogledno vrijeme mogla biti implementirana u osobnu iskaznicu jest zdravstvena iskaznica.

Kad to bude riješeno, kod liječnika, a vjerojatno i u ljekarnu moći će se ići samo s osobnom iskaznicom. U nešto daljnjoj budućnosti vjerojatno Hrvatsku čeka i “ubacivanje” vozačke dozvole u osobnu iskaznicu.

Kamere već stigle 

U razgovoru za Hinu ministar Božinović je najavio da će policija prilikom intervencija snimati cjelokupni događaj.

– Prvenstveno je nama u interesu da se time otklone najčešće neutemeljene optužbe na policijska postupanja prema građanima ili strancima na državnoj granici, a siguran sam da će to pridonijeti dodatnoj profesionalnosti i transparentnosti policijskog rada – naglašava Božinović, koji tvrdi da će to biti implementirano u ovom mandatu.

No isto to je iz Uprave policije najavljeno 2015. godine. Projekt je imao naziv E-sigurnost, a između ostalog uključivao je i videokamere na odorama policajaca za snimanje postupanja policije prilikom intervencije. Da je takvu kameru na sebi imao policijski službenik pri intervenciji u zagrebačkom Trnju i uhićenju Tihomira Blagusa, policija je mogla detaljno argumentirati postupanje svojih službenika koje je javnost ocijenila kao prekomjernu policijsku brutalnost.

Kako se neslužbeno doznaje, policija je zaista dobila nekoliko stotina tih videokamera, ali one stoje u skladištu. Naime, kamere su dobivene putem donacije i naknadno je utvrđeno da nisu dovoljno kvalitetne za policijske potrebe. Između ostalog imaju premali kapacitet, zbog čega mogu pohraniti vrlo kratak snimljeni materijal. Zbog toga, prema svemu sudeći, u MUP-u pokreću novi projekt nabave kamera koji će se vjerojatno financirati sredstvima EU.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial