GUARDIAN: Hrvatska policija sprejom oslikava znak križa na glavama tražitelja azila
Hrvatska policija navodno sprejom oslikava glave tražitelja azila križevima prilikom pokušaja prelaska granice iz Bosne i Hercegovine, piše britanski The Guardian nakon što je dobio na uvid brojne fotografije onoga što su dobrotvorne organizacije opisale kao “najnovije poniženje”, koje su hrvatske vlasti počinile nad migrantima koji putuju balkanskom rutom.
UN je zatražio od hrvatske vlade da istraži sve navode o ovom najnovijem “zlostavljanju”.
“Očito je da je jedan od namjeravanih učinaka ovog ponašanja ponižavanje izbjeglica i migranata koji pokušavaju prijeći granicu”, rekao je Jack Sapoch iz nevladine organizacije No Name Kitchen (NNK), nevladine organizacije koja djeluje u Velikoj Kladuši, dva kilometara od granice, ujedno član nadzorne organizacije Mreža za nadzor nasilja u granicama.
‘Psihološka traumatizacija muškaraca vjerskim simbolom’
“Koliko vidim, to je rezultat kojima motiv može biti dvojak. Ili se hrvatske vlasti koje su počinile ova djela koriste ovim sprejom kako bi identificirale i ponižavale migrante koji više puta pokušavaju prijeći granicu ili, što je još zabrinjavajuće, koriste to kao taktiku za psihološku traumatizaciju ovih muškaraca – od kojih su većina muslimani – vjerskim simbolom”, rekao je Sapoch.
U srijedu 6. svibnja u Poljani u BiH, piše Guardian, NNK je prijavila da je skupina migranata gurnuta natrag preko granice i da su nasprejani narančastom bojom. Policajci su im također ukrali novac i mobitel, a nekolicini njih su oduzete i cipele. Sljedećeg dana, 7. svibnja druga skupina migranata vratila se u kamp Miran izvan Velike Kladuše te je opisala sličan tretman policije.
Svake večeri grupe azilanata pokušavaju prijeći iz Bosne u Hrvatsku, gdje ih na granici čekaju policijske postrojbe. Naoružani palicama, pištoljima i kamerama za noćno gledanje, patroliraju najdužom vanjskom granicom EU-a. Tražitelji azila nazivaju prelazak granice “igrom”, ali to je opasan pothvat, piše birtanski časopis.
Pomoćni radnici, liječnici, graničari i UN-ovi dužnosnici dokumentirali su sustavno policijsko zlostavljanje i nasilje, pri čemu su migrante često tukli, pucali po njima, pljačkali i čak im oduzimali odjeću. Iz UN-ove agencija za izbjeglice, UNHCR, izrazili su “duboku zabrinutost zbog prijavljenog nasilja i postupanja s migrantima i izbjeglicama od strane hrvatske policije”.
”Naša je organizacija ranije primila i nakon toga s vlastima podijelila vjerodostojne izvještaje ljudi koji tvrde da su bespravno vraćeni iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu i Srbiju”, rekao je Zoran Stevanović, regionalni službenik UNHCR-ove komunikacije za središnju Europu. “Ova izvješća ističu probleme u vezi s identifikacijom zahtjeva za azil, nasiljem i prekomjernom uporabom sile, identifikacijom ranjivih osoba, postupanjem s djecom bez pratnje“, rekao je. “UNHCR je zatražio od hrvatske vlade da istraži sve tvrdnje o kršenjima i zloupotrebama i da uspostavi neovisni mehanizam procjene kako bi se utvrdile činjenice o graničnoj situaciji.”
Između rujna 2019. i siječnja ove godine UNHCR je izvijestio hrvatske vlasti o 100 slučajeva navodnih nezakonitih povratka iz Hrvatske u Bosnu i Srbiju. Usprkos tome, tvrdi Sapoch, njegova organizacija u posljednja dva mjeseca i dalje zaprima prijave o nasilju na bosanskoj granici.
“Vraćanje migranata je ilegalno, a širenje Covida-19 nije izgovor za izlaganje ranjivih skupina još većem nasilju. To je neprihvatljivo”, rekao je Sapoch, piše Guardian.