Goveđe i svinjsko meso skuplje za 2,50 KM uvede li BiH carine za EU

Goveđe i svinjsko meso skuplje za 2,50 KM uvede li BiH carine za EU

Europska komisija uputila je Vijeću ministara BiH vrlo oštro intonirano pismo u kojemu je zaprijetila ukidanjem autonomnih trgovinskih mjera (ATM) za ovu zemlju za određenu skupinu proizvoda ako odluči uvesti zaštitne mjere na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa prema Europskoj uniji, a što bi posljedično dovelo do poskupljenja mesa građanima. Kako doznaje Večernji list, pismo je upućeno predsjedatelju Vijeća ministara Zoranu Tegeltiji zbog čega se naprasno odlučilo odustati od uvrštavanja u dnevni red jučerašnje sjednice Vijeća ministara BiH zahtjeva koje su uputili domaći proizvođači iz Republike Srpske, a koji su zatražili uvođenje takvih mjera u sljedeće dvije godine.

Poremećaj na tržištu

ATM, odnosno svojevrsne povlastice, uključuju dvije carinske kvote za vino, jedna za sve zemlje regije, a druga za Kosovo, zatim četiri carinske kvote za ribu te preferencijal za određeno voće i povrće iz dva poglavlja. U dijelu Vijeća ministara BiH pak se razmišljalo da se na 200 dana uvedu zaštitne mjere za domaće poljoprivredne proizvođače, što bi pak s druge strane dovelo, posve sigurno, do povećanja cijena mesa u trgovinama za najmanje 2,50 maraka. Dio domaćih proizvođača traži uvođenje posebnih mjera prema Europskoj uniji, dok pak uglavnom proizvođači i trgovci mesom na području Federacije BiH upozoravaju da bi takva odluka dovela do potpunog poremećaja cijena. “Ovih dana u javnosti se pojavila informacija da Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa planira pred Vijeće ministara BiH staviti prijedlog mjera koji bi trebao riješiti problem uzgajivača s jedne, a s druge strane kreirati probleme uvoznicima i prerađivačima mesa te napraviti poremećaj i višestruko poskupljenje mesa i proizvoda od mesa na tržištu”, navode u pismu prerađivači i uvoznici mesa. Objasnili su kako bi ovakvim potezom bili oštećeni ne samo uvoznici i prerađivači nego i krajnji potrošači i korisnici kroz ogromno povećanje cijena mesa i mesnih prerađevina, uz nesaglediv poremećaj na tržištu. Prema spomenutom prijedlogu, zaštitne mjere podrazumijevale bi da se na uvoz svježeg i rashlađenog mesa plaćaju pune carinske stope + 2,50 KM po kilogramu u razdoblju od 200 dana. 
“Broj uzgajivača goveda i svinja koji potenciraju zatvaranje tržišta na ovakav način i koji su već bonirani sredstvima koja dobivaju kao poticaj za proizvodnju je neusporedivo manji od broja zaposlenika koji rade u kompanijama koje se bave uvozom i preradom mesa i koji bi ovakvim mjerama bili pogođeni. Radi se o desecima tisuća zaposlenika i članova njihovih obitelji”, navodi se.

Kompromisno rješenje

Istodobno, proizvođači mesa iz BiH upozoravaju da su pred gašenjem proizvodnje zbog uvezenoga mesa koje je daleko ispod proizvodne cijene koju oni mogu osigurati. Upozorili su također kako bi promjene koje oni predlažu potaknule razvoj proizvodnje mesa diljem zemlje. Istodobno, uvoznici i prerađivači mesa smatraju kako treba donijeti rješenje kojim bi bili zadovoljni proizvođači, ali pak i uvoznici te prerađivači mesa. 
“Na osnovi svega navedenog, tražimo da Ministarstvo s proizvođačima bikova i svinja koji imaju viškove iznađe neka druga rješenja koja neće ugrožavati sve ostale proizvođače u državi. Naši prijedlozi za rješenja upravo su oni koji su se nama sami nametnuli s obzirom na to da tržište sada tako funkcionira, a to je smanjenje proizvodnje, prilagodba ponudi i potražnji tržišta, korekcija cijena”, poručili su.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial