FOTO: Mještani Livanjskog sela Lopatice u posjeti Vukovaru
Trodnevna posjeta gradu Vukovaru Mještani sela Lopatice u trodnevnoj posjeti herojskom gradu Vukovaru. Ovim putem se zahvaljujemo i našim domaćinima Vladi Prci i Ivanu Zolji Lukiću i na srdačnom dočeku, organiziranom druženju i večeri u prostorijama NK Croatia Bogdanovci.. Tijekom boravka u Vukovaru u periodu od 7 do 9.9.2018 posjetili smo, Vukovarsku rarnu bolnica koja čuva bolne uspomene na život ranjenika i bolničkog osoblja za vrijeme okupacije grada.
U podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice, vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Jedini zvuk koji se unutra može čuti glas je koji isčitava imena žrtava. Prizor je to pred kojim se i oni najčvršći slamaju. Spomen domu Ovčara, mjestu gdje su nakon pada Vukovara posljednje trenutke svog života proveli ranjenici iz vukovarske bolnice, prije nego su odvedeni na obližnju njivu, gdje su ubijeni.
Glavna prostorija koja se nalazi u hangaru bivše farme Vupik u potpunom je mraku, samo su na zidovima naizmjenično osvjetljuju slike žrtava, a podno njih je slama na kojoj su ležali i neke njihove osobne stvari. Na plafonu se nalaze 263 lampice koje simboliziraju isto toliko žrtava, zatim spomenik na Ovčari, crni obelisk s križem i ranjenom golubicom bez glave, inače simbolom svih masovnih grobnica u Hrvatskoj. Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata na istočnom prilazu Vukovaru i najveća je masovna grobnica u Hrvatskoj. Kaže se kako slika govori više od tisuću riječi, a slika 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu ekshumiranu ovdje, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ovdje su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske. Centralni spomenik koji nosi naziv Zračni križ simbolizira uskrsnuće, a plamen u sredini vječnu vatru, simbol vječnog života.
Tu su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske stoga što je najmlađa ekshumirana žrtva bila beba stara svega šest mjeseci, a najstarija muškarac od 104 godine Ovdje postajemo bespomoćni i jedino što možemo je pokloniti im se i zahvaliti. Kaže se kako je ovo jedno od najljepših groblja. Oni takvo i zaslužuju. Memorijalni centar Domovinskoga rata smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. koji vremenski prati događanja u vrijeme rata. Križ na ušću Vuke u Dunav posvećen braniteljima Vukovara sa stihom glagoljice ”Navik on živi ki zgine pošteno” Obišli smo i Trpinjsku cestu, groblje čak 122 uništena tenka i Spomen dom hrvatskih branitelja na izgrađen na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake, koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije.
U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 video ekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ranih događanja te čuti ratna izvješća kao i podatke o svakom poginulom pripadniku brigade. Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji, te bista Blage Zadre koji je neupitni junak Domovinskoga rata, a borio se i vodio branitelje upravo na ovom području Vukovara. Muzej vučedolske kulture i arheološki lokalitet Vučedol jedan je od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi i eponimni lokalitet jedne kulturne pojave koja je u vrijeme eneolitika, u trećem tisućljeću prije Krista, zauzimala prostor današnjih dvanaest europskih zemalja.
Posjet Vukovaru i obilazak spomenika žrtvama iz Domovinskog rata najmanje je što mi možemo učiniti kako bi odali počast svim nevinim žrtvama koje su svoje živote utkale u borbi za slobodu hrvatskog naroda.