Dva građevinara iz malih dalmatinskih mjesta osvojila su cijelu Hrvatsku, kažu da pravi posao tek dolazi i panično traže inženjere i meštre

Danijel Jukić: Gro posla, čak nekih 80 posto, imamo u kontinentalnoj Hrvatskoj
Danijel Jukić: Gro posla, čak nekih 80 posto, imamo u kontinentalnoj HrvatskojAnte Čizmić/Hanza Media
Jesu li građevinske tvrtke s Jadrana svoju novu tržišnu nišu našle na sjeveru Hrvatske?

Takva teza proteklih dana pojavila se u pojedinim medijima predstavljena kao neka vrsta preokreta, do sada baš i nezamisliva. Razlog zašto tvrtke s Jadrana dobivaju poslove naveden je odljev radnika i usitnjavanje poduzeća do kojeg je došlo nakon što je kriza pogodila građevinski sektor, tako da danas velike i zahtjevne zahvate poput gradnje mostova ili hotela rijetko tko u nas može odraditi.

Kao još jedan argument uzeta je statistička brojka o aktivnih 3300 poduzeća na potezu od Zadra do Dubrovnika zajedno sa zaleđem i otocima nasuprot svega 1120 aktivnih u trima sjevernim županijama – Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj i Varaždinskoj.

Za primjer su navedene dvije tvrtke upravo sa šireg splitskog područja. Jedna je Jukić-DAM iz Otoka kod Sinja, koja je koncem prošle godine ugovorila energetsku obnovu šest zgrada u sklopu Opće bolnice varaždin. Druga je Geotehnika iz Selaca na otoku Braču koja već neko vrijeme radi na obnovi nadvožnjaka u Kalničkoj ulici u Čakovcu.

U obje tvrtke, međutim, ostali su prilično iznenađeni ovakvim napisima, i to iz prostoga razloga što već duže vrijeme rade na području cijele Hrvatske, pa tako i na njezinom sjeveru.

– Naših 99 posto poslova – kaže Danijel Jukić, vlasnik poduzeća Jukić-DAM – tiče se energetske obnove zgrada, pa je normalno da zahvaćamo široko područje i tržište cijele Hrvatske. Još 2011. jako smo ušli u ovaj segment. Prvo je to bilo na području Rijeke, čak i 85 posto, a kako se tržište širilo, pogotovo tamo 2015.-2017. godine, krenuli smo prema cijeloj Hrvatskoj. Na to su se nadovezali javni projekti obnove i izgradnje škola, vrtića, bolnica… Mi smo tako radili bolnice u Požegi i Bjelovaru, osnovnu školu u Virovitici, policijske postaje u Pazinu, Vrboskom…

Kolegu mu Arsena Zorana Tonšića šira javnost poznaje najviše po sanaciji splitskog smetlišta Karepovac, gdje je angažirana njegova tvrtka GT-Trade, dok u spomenutoj Geotehnici ima suvlasnički udio zajedno s još dvojicom partnera.

– Otkad sam u ovom poslu, a to je nekih 16-17 godina, gro posla, čak nekih 80 posto, radili smo u kontinentalnoj Hrvatskoj. Naš posao je specifičan i tiče se sanacije odlagališta, tako da smo mi prije Karepovca jako malo radili u Dalmaciji. Radilo se tek o manjim zahvatima na Lastovu i Korčuli. Geotehnika, koja je specijalizirana u prvom redu na mostogradnji i niskogradnji, bila je u svim tim poslovima na sjeveru naš partner za armirano-betonske radove – kaže Tonšić.

Sjeverno od Zagreba otvorili su prije nekoliko godina i glavno skladište čisto zbog jednostavnijeg poslovanja na području cijele Hrvatske.

– Osim toga, mi dosta radimo s tvrtkama iz Međimurja, i to na način da smo ih dovodili na naša gradilišta u Dalmaciji. Pogotovo se to tiče specijaliziranih firmi za bravariju, limariju i slično. Suradnja je bila i ostala odlična – dodaje Tonšić.

Oba ova dalmatinska poduzetnika na platnom popisu imaju trenutačno skoro po 300 zaposlenih i zato ih se ubraja u red srednje velikih. Međutim, kao i cijeli građevinski sektor već dobrano osjećaju problem manjka radne snage.

image

Arsen Zoran Tonšić: U Hrvatskoj već imamo natječaje na koje se nitko ne javlja
 Duje Klarić/Hanza Media

– Vi u Hrvatskoj već imate natječaje na koje se nitko ne javlja. Svoju priliku su u tome vidjela poduzeća iz Austrije i Njemačke i sve više se javljaju i uzimaju poslove – upozorava Tonšić i nastavlja:

– Posla ima za sve, ali ga nema tko raditi. Problem je sa svim kvalifikacijama, jer oni s fakultetima odmah nakon diplome odlaze vanka, dobri meštri su tamo odavno, od prekvalificiranog kuhara ili tekstilca u kratkom roku ne možete napraviti kvalitetnog zidara ili armirača, dok se mladima baš i ne upisuju strukovne škole. Cijena rada otišla je u nebo i ja u šali nekim poznanicima znam reći da sutra kada se požele vratiti, neće moći, jer će na njihovom mjestu biti Kinezi i drugi.

Danijel Jukić je u svom poduzeću ovaj problem riješio na način da je uvezao radnu snagu iz BiH, Sjeverne Makedonije, Kosova, Moldavije, Ukrajine… Da nije svako zlo za zlo, pokazao je baš njegov slučaj.

– Došli smo do toga da nam je svejedno gdje gradimo u Hrvatskoj, jer smještaj za strane radnike moramo organizirati jednako u Splitu kao i u Rijeci. Trošak i ostala logistika dođu vam na na isto – veli Jukić i dodaje da je kroz sve ove godine najveći manjak radne snage uočio u Istri, Primorju i Slavoniji.

Oba naša suradnika navode kako će upravo u Dalmaciji u godinama koje dolaze biti sve više posla za građevinare.

– Turizam je nama građevinarima u Splitsko-dalmatinskoj županiji bio zamašnjak. Možda je najbolji indikator posljednji kvartal prošle godine kada je 80 posto mojih ljudi bilo angažirano na gradilištima po Dalmaciji. Ovdje će se po najavama koje dolaze iz lokalne i regionalne samuoprave posao obnove javnih zgrada, bolnica, škola, vrtića i slično još značajnije razmahati u drugoj polovici ove godine. Posla će biti i dobit će ga najbolji. To je tržište – poručuje Jukić.

slobodnadalmacija.hr

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial