DUVANJSKA PREZIMENA: Matkovići

DUVANJSKA PREZIMENA: Matkovići

Matkovići danas žive na duvanjskom području u Bukovoj Gori (1 obitelj, 4 člana).

Prezime je nastalo od vlastitog imena Matko, jednog od brojnih hipokorističnih oblika osobnih imena Matej i Matija, kod nas naročito poznatog u obliku Mate ili Mato. “Ishodište je” u hebrejskom imenu Matija latinskog Mattias (hebrejski Mattitjah) sa značenjem “Božji dar” i imenu drugog apostola Mateja (od latinskog Matthaeus iz hebrejskog Mattai). Imena tih apostola podosta su se rano proširila s kršćanstvom u svih Slavena.”: Blagdan Mateja evanđelista je 21. studenog, a apostola Mateja 25. veljače.

Starinom su iz Roškog Polja, a prvi je spomen o ovom rodu, drži D. Mandić, datiran s 26. kolovozom 1573. godine, kada je za bosanskog vikara i biskupa ustoličen Anton Poli de Matheis ili Ante Matković.

Prema Vjeki Vrčiću Matkovići su starinom iz Grabovca, sela u Imotskoj krajini, ali taj autor tvrdi da su pripadnici tog roda doselili u Medov Dolac iz Hercegovine, oslanjajući se pri tome na narodnu predaju. 1725. godine 5-člana obitelj Joze Matkovića dobiva od mletačkih vlasti kanap zemlje, a sljedeće je godine 9-članoj obitelji Jure Matkovića pripalo 11 kanapa u Medovu Docu, i to na lokacijama Smrduša, Prodrti doci, Žamića staje i Andrića krči ne s kućom, a u predjelu Podlug u Grubinama još 13 kanapa.’ Njegovi potomci žive danas u Medovu Docu iGrubinama, a vjerojatno su to i današnji Matkovići iz Podbablja i Poljica.

Odakle su Matkovići mogli doći u Imotsku krajinu? Najvjerojatnije iz Roškog Polja, gdje je 1741/42. godine biskup fra Pavo Dragićević zabilježio dvije njihove obitelji: Matinu i Pavinu s 10 odnosno 7 duša.

Biskup fra Marijan Bogdanović zatekao je 1768. godine u Roškom Polju jednu obitelj više: već spomenutog Pave s 10, zatim Petrovu s 12 i Šimunovu obitelj s 5 ukućana. Te je godine u Roškom Polju pod rednim brojem 35 upisan Ioannes Matkovich. Najvjerojatnije je riječ o pogrešci, pa se taj roškopoljski Ivan može zvati najprije Ma(t)ković, ali i Ma(r)-ković, jer se oba prezimena pojavljuju u Roškom Polju u Bogdanovićevu popisu 1768. godine.

Matkovići iz Roškog Polja pojavljuju se kao doseljenici između 1770. i 1790. godine na derventsko-plehanskom području: 1773. u selo Živinice doseljava Jozika Matković sa ženom Jakovicom rođenom Brnadić iz Roškog Polja; 1775. godine u isto selo stigao je Jakov Matković sa ženom Dominikom (Domom) rođenom Tufekčić “od Duvna”; 1787. novo boravište u Živinicama našla je obitelj Petra Matkovića i Jele rođene Jelavić iz Roškog Polja.

Posljednja duvanjska obitelj s prezimenom Matković, 4-člana obitelj Nikole Matkovića pokojnog Drage upravo je iselila u Švicarsku. Nažalost!

Izvor: Ante Ivanković: Duvanjska prezimena, 2001. / mandino-selo.com

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial