Dodik: Više ne znamo što hoće Bošnjaci, prvo su tražili uređenje konstitutivnosti, sada traže ukidanje

Dodik: Više ne znamo što hoće Bošnjaci, prvo su tražili uređenje konstitutivnosti, sada traže ukidanje
Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik smatra da bi objedinjavanje funkcije predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH poboljšalo poziciju Srpske i na međunarodnom planu i da je dobra prilika da se izađe s rješenjima koja mogu biti dio kompromisa.

Dodik smatra da to treba biti riješeno na način da bi se afirmirali interesi Republike Srpske, da bi ona mogla predstaviti se i braniti, izbjeći različite probleme u budućnosti gdje može postojati dualizam, prenosi Srna.

Dodao je da funkciju predsjednika Republike Srpske treba ojačati u smislu predstavljanja i obrane same Republike.

Dodik je za RTRS objasnio kako se na izborima bira predsjednik RS koji je po funkciji i član Predsjedništva BiH i to je nešto što je već predlagao, te smatra da to zahtijeva promjene Ustava BiH o kojima mnogi pričaju i žele nametnuti svoja rješenja, a on smatram da je zgodna prilika iozaći s rješenjima koji mogu biti dio kompromisa.

On je ocijenio kako je dobro da se o tome vodi javna rasprava i istaknuo je kako je spreman i o tome pričati.

“Bošnjaci kažu da Dodik blefira da bi spriječio promjene Ustava, drugi da je to izdaja, ali i iz PDP-a i SDA su ujedinjeni da to apsolutno ne treba što mene još više potiče”, dodao je Dodik.

On tvrdi kako bi bez obzira što je to težak posao, bilo kapitalno za Republiku Srpsku da se njen predsjednik pojavljuje na međunarodnoj sceni, čime bi se ojačala pozicija predsjednika, ali i same Republike Srpske.

Dodik u toj ideji objedinjavanja dvije funkcije vidi niz benefita, ali ne može prihvatiti da je to nekva vrsta podvale, izdaje, nego smatra da je to jačanje.

“Smatram i da stvari treba završiti izmjenama određenih pozicija u Ustavu i to ne ovisi samo od nas. Dobro bi bilo u Republici Srpskoj, ako o tome dođe do konsenzusa, da iza toga svi stanu ili neupitna većina”, rekao je Dodik i dodao kako će o tome prvo obaviti razgovore s koalicionim partnerima i vjeruje da će to biti konstituirano kao prijedlog.

Dodik je ponovio i da Vijeće naroda Republike Srpske nije daytonska kategorija nego je nametnuto od nekadašnjeg visokog predstavnika Volfganga Petricha kada je rečeno da mora realizirati odluku o konstitutvnosti naroda koju je donio Ustavni sud na zahtjev tada Alije Izetbegovića.

“U ovom trenutku vidimo žestoke napade na to da treba ukinuti konstitutivnost naroda. Mi više ne znamo što hoće Bošnjaci. Prije izvjesnog vremena tražili su da se ustavom regulira konstitutivnost, a sada pričaju da treba ukinuti konstitutivnost. Ako oni misle da treba ukinuti konstitutivnost, onda nema razloga za postojanje Vijeća naroda u Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.

Na to ga, pojasnio je, potaknulo to što Šefik Džaferović slavodobitno pokušavao ignorirati sve druge, dok favorizira svoje stavove, a Komšić s političkim blefom.

“Oni drže predavanje kako treba ukinuti konstitutivnost naroda, kako treba birati po sustavu jedan čovjek, jedan glas. Mi to imamo u Republici Srpskoj, možemo to ovdje provesti, samo neka oni to urade u Federaciji BiH, neka pokažu tamo gdje su apsolutna većina kako tretiraju srpsku manjinu”, napomenuo je Dodik.

Prema njegovim riječima, Srpska nema nikakvu obvezu Vijeće naroda držati u svom političkom sustavu, a pokazalo je i da nema razloga da postoji, te da, ukoliko hoće promjene Ustava BiH, moraju računati da dio tog paketa o kojem se treba razgovarati mora biti Vijeće naroda.

O ideji SDA da se u Domu naroda na razini BiH poveća broj izaslanika, Dodik je rekao kako oni imaju pravo na svoje inicijative i da se može razgovarati o tome i vidjeti o kakvoj ideji je riječ.

“Mi imamo problem koji nam je nametnut, način izbora izaslanika Narodne skupštine. U Ustavu piše da Narodna skupština bira izaslanstvo Doma naroda parlamenta BiH, a u međuvremenu, da bi nas oslabili, nametnuli su nam proceduru nekih kvazi izbora koji se obavljaju u Narodnoj skupštini kada se ona konstituira, pa se glasa tajno. Ustav je rekao kako je to stvar Narodne skupštine i taj način izbora izaslanka moramo promijeniti”, rekao je Dodik.

Narodna skupština, kako je naglasio, mora svojim odlukama izabrati izaslanstvo, a ona bira izaslanstvo koje je odgovorno parlamentu Srpske.

“Nas su doveli do toga da čim se izabere netko na razini BiH, on je samostalan, nema nikakve odgovornosti”, dodao je Dodik.

vecernji.ba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial