Delić je heroj, a Ćorić ‘zločinac’: Sramna dvostruka mjerila političkog Sarajeva


Delić je heroj, a Ćorić ‘zločinac’: Sramna dvostruka mjerila političkog Sarajeva

Nije dugo potrajalo da se dubrovački glazbenik Ibrica Jusić nađe s druge strane i postane nepoželjan političkom i medijskom Sarajevu, nakon što je nazočio dočeku Valentina Ćorića koji je odslužio dvije trećine kazne od 16 godina zatvora na koju je osuđen za ratne zločine nad Bošnjacima kao nekadašnji zapovjednik Vojne policije HVO-a, piše Večernji list BiH. 

Nije pomoglo čak ni objašnjenje Jusića kako je s obitelji Ćorić prijatelj više od 40 godina, ali ni činjenica da mu je u Mostaru Valentin Ćorić spasio glavu. Takvo što političko Sarajevo ne prašta te je postao još jedan od označenih. Istodobno, posve se drukčije to isto političko i medijsko Sarajevo odnosi prema svojim herojima, a koji su počesto zločinci, a istodobno koristi sve prigode da vidi grijehe druge strane.

Državne počasti

Zbog toga vjerojatno, uz neke bivše hrvatske dužnosnike, na dočeku Valentina Ćorića nije bio nitko od aktualnih dužnosnika Hrvata u BiH. Da su se pojavili, našli bi se na svim naslovnicama medija, ali i pod obradom posebno zaduženih institucija. Posve druga situacija u Sarajevu vladala je kada su se dočekivali tamošnji “ratni zločinci”. Za medije nisu bili ratni zločinci, a dočekivali su ih i predsjednici. I to u službenim prostorijama Predsjedništva BiH. Tako je Rasima Delića, unatoč presudi za ratne zločine u Haagu, otvoreno primao Haris Silajdžić. Iako je pravomoćno osuđen u Haagu, za njega je organiziran pokop uz najviše vojne i državničke počasti. Postrojena je svečana postrojba te su ispaljeni hici u zrak, a njegovu pokopu nazočili su odreda svi bošnjački dužnosnici iz reda SDA Alija Izetbegović i Sulejman Tihić ili SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija te aktivni generali u Oružanim snagama. Potpuna neprincipijelnost u odnosu na “vaše” i “naše” zločince odnos je prema osumnjičenima, bivšim osuđenicima ili čak još uvijek osuđenim osobama.

Zločinac u školi

Tako je Sakib Mahmuljin nedugo nakon što je osuđen za ratne zločine u Haagu imenovan za člana Upravnog odbora Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu. Najzorniji su primjeri nekolicina dužnosnika u Bugojnu. Tako je krvnik Dževad Mlaćo vraćen u Gimnaziju koja je bila mučilište za Hrvate, a tamo predaje djeci. Nedugo nakon toga, očito zbog poruke Hrvatima, izabran je za predsjednika Udruge Patriotske lige. Općinske vlasti u Donjem Vakufu za direktora Javnog komunalnog poduzeća Gradina postavile su osuđenoga ratnog zločinca Enesa Handžića kojemu 2018. još uvijek nije formalno istekla zatvorska kazna od osam godina koja je donesena 2011. S obzirom na to da je sporazumno priznao krivnju te se nagodio s Tužiteljstvom BiH, Handžića je 25. svibnja 2011. Sud BiH osudio za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial