Cvitanović zbog Sefera Halilovića i Perkunića povlači HDZ 1990 iz koalicije?

Cvitanović zbog Sefera Halilovića i Perkunića povlači HDZ 1990 iz koalicije?

Ilija Cvitanović je pod žestokim pritiskom članstva i velikoga dijela hrvatske poličitke javnosti, a najviše robusnoga Maria Karamatića iz HNS, zbog sklapanja koalicije u kojoj je Bosanska patriotska stranka generala Sefera Halilovića.

Pojedine bošnjačke stranke ne žele podržati Miju Perkunića, potpredsjednika HDZ 1990 za potpredsjednika RS. Ali, i sami ‘probosanci’ se ne mogu složiti iza koga stati za predsjednika i potpredsjednika RS, Ćamila Durakovića ili Ramiza Salkića. Stranka za BiH javno stala iza poduzetnika iz Prijedora, piše Dnevni List.

Pompozno najavljivana koalicija devet političkih stranaka desnoga centra, čije su centrale u Sarajevu i Mostaru, mogla bi doživjeti fijasko i prije definitivnoga stavljanja potpisa na sporazum.

Kako Dnevni list doznaje iz vrlo pouzdanih izvora među čelnicima stranaka iz te desne, čudne, alijanse zavladala je zatrovana atmosfera, nepovjerenje pa i netrpeljivost. Čim je počela gramzljiva grabež za foteljama popucalo je po personalnim šavovima.

Neslaganja

Podmetanja i kopanje po prljavome vešu zaledili su proces pismene ovjere koalicije. Bošnjačke stranke ‘cijepaju dlaku’ i zatežu s javnom objavom potpore Miji Perkuniću, kandidatu HDZ 1990 za potpredsjednika RS-a.

Istodobno čelnici bošnjačkih stranaka su rastrgani između Ćamila Durakovića, Ramiza Salkića i poduzetnika iz Prijedora. Toga uglednoga Prijedorčanina je već javno podržala Stranka za BiH.

Posve je logično što se SDA bori za svoga kandidata vječitoga i blijedoga Ramiza Salkića dok svoje ambicije za sami vrh institucija RS-a ne krije Ćamil Duraković, ali i Sadik Ahmetović, nekadašnji potpredsjednik SDA i ministar u Vijeću ministara BiH. Podjela je duboka i to oko principa da li Bošnjake u institucijama izvršne vlasti u RS pa tako i na poziciji potpredsjendika treba predstavljati osoba koja živi u RS sa svojim narodom ili će se i dalje nastaviti sa pogubnom praksom „privremenoga rada“ u Banjoj Luci, a življenja u Sarajevu ili Tuzli. Ima tu u temeljima i nekih neprirodnih vezivanja i polako isplivavaju ti politički animoziteti.

Pritisak javnosti

Tako smo neslužbeno doznali kako je čelnik HDZ 1990 Ilija Cvitanović pod žestokim pritiskom članstva i velikoga dijela hrvatske poličitke javnosti, a najviše robusnoga Maria Karamatića iz HNS, zbog sklapanja koalicije u kojoj je Bosanska patriotska stranka generala Sefera Halilovića.

Iako je Haški sud oslobodio Halilovića svih optužbi i sumnji da je sudionik teških ratnih zločina nad Hrvatima u južnoj Hercegovini, odnosno u dolini Neretve, taj je kontorverzni bivši glavni zapovjednik ABiH za veliki broj Hrvata s toga područja i dalje glavni krivac za strašna zlodjela nad hrvatskim civilima i vojnicima koji su se nedvojbeno i dogodili. Prema nekim špekulacijama iz vrha HSP-a, Cvitanović ozbiljno razmišlja da, zbog Sefera Halilovića, ali i zbog oklijevanja bošnjačkih čelnika da podrže Miju Perkunića za hrvatskoga potpredsjedniak RS-a, povuče „devedesetku“ iz desne koalicije.

U HSP-u Nikole Raguža imaju blaže legalističko stajlište. Oni bez kompleksa i s punim kapaciteom idu do kraja u tom ‘bosanskohercgovačkom savezu’. Zanimljiva je ta podjela čak i oko naizva alijanse. Tako čelnici bošnjačkih stranaka rabe prokušani termin ‘probosanska koalicija’ dok im prvaci hrvatskih stranaka kontriraju imenom bosankohercegovačka koalicija. Nema naznaka kada bi se ponovno mogla okupiti ta svenarodna desna grupacija.

Dnevnik.ba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial