CORMACK: Rješenje za Mostar ne smije biti etnička podjela
Veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Maureen Elizabeth Cormack izjavila je kako domaći političari moraju što prije pronaći rješenje za Mostar, dodavši kako to rješenje ne smije predstavljati povratak u prošlost.
Osnovno demokratsko pravo
– Građanima Mostara mora se omogućiti da ostvare svoje osnovno demokratsko pravo, a to je da imaju mogućnost birati predstavnike na izborima. Presuda Ustavnog suda o izbornim pravilima za Mostar bila je dovoljno jasna. Bez obzira o kojem se rješenju radi, ono mora voditi Mostar u budućnost, a ne prošlost, tako da svaka etnička podjela ili bilo kakva druga podjela, ne bi trebala biti dio rješenja – kazala je veleposlanica Sjedinjenih američkih Država u BiH Maureen Cormack u izjavi za novinare prilikom otvaranja Američkog kutka u Gimnaziji Mostar.
Veleposlanica Cormack i član Predsjedništva BiH Dragan Čović otvorili su danas redizajnirani Američki kutak, koji je smješten u zgradi Gimnazije Mostar.
Američki kutak, mjesto na kojem su mladi Mostarci u proteklih pet godina mogli upoznati američku kulturu i civilizaciju, sada je dobio suvremenu opremu i tehnologiju poput 3-D printera, iPad bara, digitalnog studija za obradu videa, glazbe i grafički dizajn, kao i praktične materijale za znanstvene pokuse, u što je američka vlada uložila oko 200 000 dolara.
– Mladi ljudi u ovom Američkom kutku dobili su platformu u okviru koje mogu učiti o poduzetničkim vještinama, istraživati SAD i povezati se s globalnom zajednicom – kazala je u izjavi za novinare američka veleposlanica.
Istaknula je kako je uređenje prostora urađeno u skladu s američkim zakonima o osobama s invaliditetom, tako da je tim osobama u potpunosti omogućen pristup i korištenje svega onoga što nudi Američki kutak.
Član Predsjedništva BiH Dragan Čović kazao je kako Mostar zauzima posebno mjesto u Bosni i Hercegovini, pa tako i mostarski Američki kutak ima posebno mjesto u mreži američkih kutaka u ovoj zemlji.
Učenje o američkom društvu
– S ovog mjesta trebamo poslati poruku da mladi trebaju učiti što je američka kultura i koje je demokratske vrijednosti dosegnulo američko društvo. Učenjem o američkom društvu, na neki način, trebamo američki san prenijeti u Mostar koji je jedini pravi multietnički grad u Bosni i Hercegovini i kao takvoga ga moramo čuvati – istaknuo je Čović.
Američki kutak otvoren je za sve građane Mostara, a potrebno je samo učlaniti se. Sve usluge i programi su besplatni.
Već u ovom mjesecu djelatnici Američkog kutka pokrenut će program Mostar Steam Tim, koji je namijenjen učenicima osmih razreda mostarskih osnovnih škola, a u okviru kojega će se održavati redovite obrazovne, kreativne i informatičke radionice.
Na taj način mladi Mostarci moći će se upoznati s kolegama iz drugih škola te istraživati teme koje ih zanimaju. /Fena/HMS/