Broj migranata u Hrvatskoj
Dok danas čitajući naše medije ili gledajući televiziju možemo otkriti iznimno puno stvari praktički je nemoguće doći do točnog broja migranata koji žive u Hrvatskoj. Jednostavno gledajući taj podatak ne predstavlja državnu tajnu, ali istovremeno je prikriven raznim parcijalnim odgovorima koji skrivaju istinu.
Prvi od onih koji se bave prikrivanjem podataka je agencija za izbjeglice Ujedinjenih Naroda koja je počela ukidati pojam izbjeglica/migrant i počela ga zamjenjivati pojmom ugrožene osobe (en:vulnerable people) ili osobe od interesa (en:persons of concern).
U tu kategoriju oni su postavili stvarno toliko toga da se ne zna tko pije, a tko plaća. Sve u svemu po podacima agencije za izbjeglice Ujedinjenih Naroda u Hrvatskoj je krajem 2017 godine živjelo 11.855 „osoba od interesa” s reguliranim statusom. Tih 11.855 osoba nas je svrstavalo na 18 ili 20 mjesto od 29 članica Europske gospodarske zone (EU + Turska).
Kada tvrdimo na 18 mjesto tada govorimo o postotku migranata u ukupnom stanovništvu, a kada tvrdimo 20 mjesto onda o njihovom ukupnom broju. Taj broj koji koristi UNHCR nije niti približno precizan kada govorimo o migrantima bili oni legalni ili ilegalni jer je riječ samo o osobama s reguliranim statusom,a postoji još i puno drugih problema s njim.
Sada kada smo vidjeli relativno neistinite podatke UNHCR-a o broju migranata u Hrvatskoj red je pogledati naše stvarne podatke za ovu godinu. Kada kažemo naše istovremeno ne mislimo pa baš na naše jer su oni praktički državna tajna kojom se prikriva stvarno stanje nego na javne podatke naših susjeda.
Tokom prva četiri mjeseca ove godine Slovenija je u Hrvatsku vratila 1.827 migranta (1) dok je istovremeno Hrvatska u Bosnu i Hercegovinu od početka godine vratila 347 migranata (2). Ta dva podatka zajedno nam jasno ukazuje da se broj registriranih ilegalnih migranata u Hrvatskoj povećao za 1.480 u samo 4 mjeseca ove godine pa ako se tendencija nastaviti do kraja godine u Hrvatsku će se naseliti 4.440 ilegalnih migranata. Tom broju trebamo dodati i podatke o legalnih 50 migranata koje je Hrvatska dovezla iz Turske i onih 51 koje će još dovesti do kraja godine.
Nakon što smo utvrdili broj migranata koji će doći tokom 2019 godine u Hrvatsku i pogledali podatke UNHCR-a o stanju 2017 godine potrebno nam je još samo naći podatke za 2018 godinu.
Kako je njih praktički nemoguće naći u Hrvatskoj ovdje ćemo samo navesti da je Slovenija te godine u Hrvatsku vratila 4.653 migranta (3), a Hrvatska u Bosnu i Hercegovinu njih 652 iz čega možemo zaključiti da ih je kod nas ostalo 4.001 s realno gledajući neodređenim statusom.
Kada uzmemo sve te službene podatke zajedno onda dolazimo do informacije da se trenutno u Hrvatskoj nalaze 17.733 „ugrožene osobe” i da će ih do kraja godine biti 20.397. Riječ je o osobama koje su službeno registrirane u odnosima Hrvatske s sudjednom Slovenijom i podacima UNHCR-a za 2017 godine pa čak i ako oni kasnije ilegalno napuste Hrvatsku mogu vrlo brzo i jednostavno po europskim pravilima biti vraćeni natrag. Njima možemo slobodno dodati još 1.000 migranata koji su po prelasku granice službeno zatražili ili će zatražiti azil u Hrvatskoj tokom 2018 i 2019 godine.
Nužno je naglasiti kako u ovoj našoj računici kojom želimo dati odgovor na pitanje o stvarnom broju azilanata i ilegalnih migranta u Hrvatskoj mi govorimo samo o njima, a ne radnicima koje „naši” poduzetnici misle uvesti iz Pakistana, Indije, Egipta, Filipina i drugih kulturoloških „bliskih” naroda i država. Ti radnici će se vratiti svojim kućama isto onako kao što su se Turci vratili u Tursku nakon privremenog rada u Njemačkoj što znači da se veliki dio njih neće nikada vratiti svojim domovima.
Robert Jurčić/Kamenjar.com