Austrija, Češka, Njemačka i Italija uvele strože mjere. Hrvati opisali život tamo
AUSTRIJANCI najavljuju kazne od 600 eura za one koji se ne cijepe i to svaka tri mjeseca, u Njemačkoj je glavna mjera ultimativno testiranje pa i tri puta dnevno. Talijani imaju ‘supergreen pass’.
Stefano Napoli, Zamjenik načelnika rimske policije kaže: “Od danas imamo nova pravila pa imamo kontrole na glavnim punktovima lokalnog prijevoza kako bismo provjerili imaju li putnici potrebnu zelenu propusnicu. U svaku smo smjenu rasporedili više od 100 kontrolora rimske lokalne policije”. Ako nemate potvrdu, morate na taksi ili pješke. Ne smijete ni u vlak.
“Podzemna željeznica inače je puna ljudi, osobito kad je gužva od 7 do 9 ujutro. Više nije moguće koristiti javni prijevoz bez obvezne zelene potvrde”, rekao je Alessandro Pita iz Italije.
Želite posjetiti rimski Koloseum ili fontanu Di Trevi – može, ali s maskom. Obavezne su u turističkim središtima na otvorenom. Želite li sjesti i pojesti pizzu ili špagete, pogledati film ili utakmicu – može ako ste cijepljeni ili preboljeli. Testiranje? Ni to više ne dolazi u obzir, jer na snazi je tzv. super green pass. Stroža super verzija propusnice.
RTL Direkt je razgovarao s Ljubicom Nazor, Hrvaticom u Firenze.
“Mi se nalazimo na Božićnom sajmu u blizini našeg faksa i na otvorenom nisu obavezne maske. Međutim, za sudjelovanje na fakultetu traže, ne brzi antigenski test, nego baš moramo imati potvrdu da smo cijepljene. I bez njega ne možemo ni u knjižnicu ni na fakultet. Za javni prijevoz isto tako trebamo potvrdu. Ako želimo sjesti u restoran isto green pass”, rekla je Ljubica.
Testiranje par puta dnevno
Njemačka ima 2G plus što znači da se cijepljeni i preboljeli moraju dodatno testirati. I ponekad nekoliko puta na dan, ako žele imati društveni život.
Matej, Hrvat u Koblenzu kaže: “Što znači da u trgovinama mješovite robe, restoranima, kazalište i muzeje možete ući samo uz COVID potvrdu i negativan test. Primjerice, u subotu sam s obitelji bio na kuglanju gdje sam pri ulasku pokazao potvrdu i napravio test i nakon toga sam otišao u restoran gdje su me ponovno tražili da se testiram”.
Prag? Božićni ugođaj i kućice su tu, ali nigdje ni ljudi, ni kobasica, niti kuhanog vina. Odluke i mjere se mijenjanju iz dana u dan pa su sajam zatvorili i prije nego se otvorio.
Jana Krasna, Hrvatica u Pragu kaže: “Ali nažalost mjere ne dozvoljavaju da se sajmovi održavaju. Također je zabranjeno piti alkohol na otvorenom, što se tiče ulaska u klubove, restorane i kafiće morate dokazati da ste cijepljeni s drugom dozom ili da ste preboljeli 180 dana unatrag”.
A kakva je situacija u Beču?
“I dalje je sve zatvoreno i svi se nadamo da će se sve otvoriti 13. prosinca kao što je vlada rekla. Iako već sada govore da će djelomično otvoriti. Za sada možemo supermarkete, banku poštu i ljekarne, ali i tome su skratili radno vrijeme. Ljudi bi htjeli na Advent i kupovati poklon, ali restoran i kućice su zatvorene”, rekla je Jelena Barić, Hrvatica u Beču.
index.hr